Artykuł sponsorowany

Wymiana klocków hamulcowych w aucie z Auto Serwis Ślusarczyk

Wymiana klocków hamulcowych w aucie z Auto Serwis Ślusarczyk

Odwiedzając profesjonalny serwis samochodowy, zawsze warto sprawdzić układ hamulcowy w samochodzie. To on w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie w trakcie podróżowania autem. Regularna kontrola i wymiana klocków hamulcowych pozwala wydatnie podnieść komfort i bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Dowiemy sie więcej od specjalisty z Auto Serwis Ślusarczyk.

Jak sprawdzić stopień zużycia klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe, tak jak inne elementy eksploatacyjne, ulegają z biegiem czasu zużyciu. Współczesne klocki hamulcowe składają się nawet z 25 warstw. W trakcie ostrego hamowania ich temperatura może sięgać 700 stopni. To tylko pokazuje, na jakie skrajne warunki pracy są narażone te elementy. W nowoczesnych autach układ hamulcowy jest wyposażony w specjalne czujniki, które alarmują o zbyt wysokim stopniu zużycia klocków. Większość aut poruszających się po polskich drogach nie posiada takich rozwiązań. Dlatego należy regularnie sprawdzać grubość materiału ciernego klocków. Jeśli spadnie ona do 3-4 milimetrów, to warto jak najszybciej odwiedzić serwis samochodowy.

Kontrolując stan klocków hamulcowych, należy również sprawdzić tarcze hamulcowe. Nierówności i spękania na ich powierzchni to wystarczający argument do wymiany na nowe. Zarówno tarcze, jak i klocki hamulcowe trzeba wymieniać parami. Wedle doświadczonych mechaników zazwyczaj co drugą wymianę klocków trzeba także założyć nowe tarcze. Kluczowa dla podjęcia decyzji jest jednak obserwacja stopnia zużycia elementów.

Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany klocków hamulcowych?

Do wymiany klocków hamulcowych trzeba się odpowiednio przygotować. Należy skompletować zestaw narzędzi i akcesoriów, które będą niezbędne w trakcie wymiany. Podczas wymiany klocków trzeba przede wszystkim zachować względy bezpieczeństwa.

Najważniejszym elementem są oczywiście nowe klocki hamulcowe. Kupując te elementy, zdecydowanie nie warto oszczędzać. Tańsze zamienniki mają o wiele niższą żywotność od klocków renomowanych producentów. Ponadto kupowanie najtańszych części ma negatywny wpływ na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

Oprócz klocków hamulcowych warto przygotować podnośnik oraz klucz do kół, a także kliny pod koła i tzw. kobyłkę. Na pewno przyda się także druciana szczotka, smar miedziowy oraz ściągacz.

Jak przebiega wymiana klocków hamulcowych?

Pierwszym etapem prac jest unieruchomienie kół samochodu klinami. Następnie należy poluzować śruby mocujące kół i podnieść auto na podnośniku. Po podniesieniu warto zabezpieczyć je, podstawiając kobyłkę. Następnie należy zupełnie odkręcić śruby i zdjąć koła.

W kolejnym etapie trzeba odkręcić śruby mocujące zaciski od strony nadkola. Następnie należy odłożyć zacisk tak, aby nie wisiał na przewodzie hamulcowym. Przy użyciu gwintowanego ściągacza trzeba cofnąć zacisk, zdjąć zawleczki zabezpieczające i wyjąć stare klocki. Przed założeniem nowych warto oczyścić zaciski drucianą szczotką i zabezpieczyć smarem. Montaż przeprowadza się dokładnie w odwrotnej kolejności aniżeli opisany wyżej demontaż.

Bardzo ważne, aby po założeniu klocków kilka razy wcisnąć pedał hamulca do momentu, aż zrobi się twardy. Podczas pierwszej trasy po wymianie należy unikać gwałtownego hamowania. Dzięki temu klocki będą mogły odpowiednio się dotrzeć.

Najważniejszą kwestią, obok zakupu dobrej jakości części, jest powierzenie tego typu prac serwisowych wykwalifikowanemu mechanikowi. Korzystając z usług Auto Serwis Ślusarczyk, macie pewność, że wszystkie naprawy i wymiany eksploatacyjne w aucie zostaną przeprowadzone zgodnie ze sztuką.

Samochód w rękach specjalistów

Auto Serwis Ślusarczyk oferuje szeroką gamę usług związanych z naprawą i konserwacją pojazdów. Wśród oferowanych usług znajduje się m.in. wymiana oleju, wymiana rozrządu, naprawa skrzyń biegów, obsługa elektroniki samochodowej oraz naprawa wtrysku paliwa. Ponadto, serwis specjalizuje się w obsłudze układu hamulcowego, naprawie zawieszenia, naprawie silników, regeneracji silników, remoncie silnika, diagnostyce komputerowej oraz przeglądach eksploatacyjnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz