Materiał Partnera

Wykładzina zamiast drewna – czym pokryć podłogę

Wykładzina zamiast drewna – czym pokryć podłogę

Rynek materiałów budowlanych i wystrojów wnętrz stwarza nieograniczone możliwości aranżacji. W zakresie porycia podłóg i wybierać możemy między różnymi rodzajami drewnianych paneli podłogowych, glazury, wykładzin, paneli winylowych, czy linoleum. Wszystko zależy od przeznaczenia pomieszczeń, w jakich je montujemy. Niektóre rozwiązania są bardziej popularne, inne mniej. Zastanówmy się jakie zalety niesie ze sobą zastosowanie wykładziny.

Niczym dywan

Wykładzina to bardzo szeroki termin. Obejmuje zarówno miękkie wykładziny dywanowe, jak i te bardziej elastyczne wykonane z kauczuku. Montażem i demontażem wykładzin podłogowych zajmie się firma Brod-Mat.

Wykładzina dywanowa doskonale tłumi dźwięki i daje ciepło. Dostępna w różnych grubościach sprawdzi się w sypialni, gdzie pogłębi przytulną atmosferę. Będzie równie dobrym rozwiązaniem w salonie lub pokoju dziecięcym. Są kolorowe i miękkie, a ich dodatkowym atutem jest niska cena. Z łatwością można dopasować je do wybranego wnętrza. Różne rodzaje posiadają runo o nieco odmiennych właściwościach. Wełniane będą najmilsze w dotyku i wyjątkowo ciepłe, a do tego nie będą przyciągać kurzu. Poliamidowe trudno wchłaniają wodę, natomiast polipropylenowe są odporne na ścieranie. Korzystnym dla zdrowia i środowiska będą też wykładziny naturalne z materiałów takich jak trawa cytrynowa, czy kokos.

Elastyczne rozwiązania

Rozwiązaniem przeznaczonym do pomieszczeń o nieco innym charakterze będzie wykładzina kauczukowa. To materiał wytrzymały i odporny na ścieranie, a do tego całkowicie ekologiczny – otrzymuje się go z drzew lub pozostałości po produkcji benzyny. Częściej znajduje zastosowanie w obiektach przemysłowych i miejscach typu szpitale, sklepy, gdzie jest duży ruch. Możemy jednak z łatwością wykorzystać kauczuk w naszym domu – świetnie sprawdzi się na podłodze kuchni.

Wykładziny PCV, zwane także potocznie gumoleum – dla kontrastu z linoleum, stanowią tańszą alternatywę dla płytek czy drewnianych paneli. To także rozwiązanie znane i stosowane od lat. Obecnie jednak oferta producentów jest znacznie bogatsza i proponuje nam całe mnóstwo najróżniejszych wzorów i kolorów. Ponadto posiada dużą wytrzymałość i walory dekoracyjne.  Ta wykładzina jest niekiedy tymczasowym rozwiązaniem, stosowanym, zanim będziemy mieli fundusze na prawdziwy drewniany parkiet. Jednak materiał ten będzie równie dobrym pokryciem na stałe. Najlepszymi miejscami do zamontowania wykładziny PCV będą te, gdzie podłoga wyjątkowo narażona jest na zużycie lub wymaga częstego sprzątania. Pomieszczeniami takimi będą przedpokój, kuchnia oraz pokój dziecięcy. W przypadku tego ostatniego dużym atutem będzie to, że PCV jest ciepłe w dotyku, co nie naraz dzieci na przeziębienie, jeśli zapomną założyć kapcie.

Wspomniane już wcześniej linoleum ma podobne właściwości i zastosowanie. Różnica tkwi w zastosowanym podkładzie. Tu jest to tkanina lniana lub jutowa.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz