Materiał Partnera

Wybór wózka widłowego - nowy czy używany?

Wybór wózka widłowego - nowy czy używany?

Urządzenia do transportu wewnętrznego odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu wielu zakładów produkcyjnych. W grupie takich narzędzi znajdują się też wózki widłowe, niezastąpione w halach fabrycznych, magazynach czy na placach przeładunkowych. Te specyficzne pojazdy różnią się możliwościami, jakie dają, i systemem napędowym. Dlatego wybór odpowiedniego modelu wymaga uwzględnienia wielu czynników.

Czym jest wózek widłowy?

Wózki widłowe są specjalnymi pojazdami przystosowanymi do pracy wewnątrz pomieszczeń oraz na niewielkim obszarze zewnętrznym. Ich specyfiką jest specjalny system hydrauliczny, dzięki któremu można podnosić i przemieszczać duże ciężary. Do usprawnienia tej czynności stosuje się różne akcesoria, w tym widelce. To od nich właśnie wózki przyjęły nazwę widłowych. Wielkość i rozstaw widelców nie są przypadkowe. Standardowe wózki widłowe za ich pomocą mogą podnosić europalety.

Ze względu na funkcje pojazdy dzieli się na:

 • podnośnikowe lub teleskopowe,
 • skrętne (do ciasnych przejść),
 • boczne (z widłami umieszczonymi z boku),
 • wielokierunkowe (poruszające się w przód i w tył),
 • wysokiego składowania (z wysokim masztem),
 • kontenerowe (o wysokiej ładowności),
 • antywybuchowe,
 • podwieszane,
 • systemowe,
 • terenowe.

Wózki widłowe a napęd

Wybór napędu wózka widłowego jest drugim elementem decydującym o zakupie konkretnego modelu. Ze względu na specyfikę pracy silnika nie każdy z nich może być stosowany w pomieszczeniach zamkniętych. Ograniczenia wynikają z zasad bezpieczeństwa regulowanych przepisami BHP. Do wyboru są pojazdy:

 • spalinowe – niezalecane do pomieszczeń zamkniętych z uwagi na wysoką emisję spalin,
 • gazowe – najtańsze w eksploatacji, zapewniają czystą i stabilną pracę, ale wymagają wymiany butli,
 • elektryczne – najcichsze, dopasowane do każdego typu pomieszczenia, również bez wentylacji, jednak wymagają wielogodzinnych przestojów na ładowanie akumulatora.

Wózek widłowy nowy czy używany?

Zakup wózka widłowego to znaczny wydatek, zwłaszcza że trzeba jeszcze zapewnić do niego paliwo i przeszkolić operatora. Podobnie jak inne maszyny budowlane i wiele przemysłowych maszyn budowlanych i wielu przemysłowych, tak i ten element wyposażenia można kupić z drugiej ręki. Wózki używane są znacznie tańsze od nowych modeli, ale budzą sporo kontrowersji. Dla wielu potencjalnych klientów ich wybór wiąże się z ryzykiem wcześniejszej awarii, jaka wynika z wyeksploatowania pojazdu. W rzeczywistości, w sytuacji, gdy firma rozwija swoją działalność lub wózek jest używany okresowo, modele z drugiej ręki są znacznie lepszym rozwiązaniem. Pozwalają zaoszczędzić środki, które długo nie zwróciłyby się w przypadku zakupu nowego modelu. Ponadto oferowane przez firmę Progi-Bis używane egzemplarze przed wystawieniem na sprzedaż są poddawane kompleksowym przeglądom. Zużyte części wymienia się na nowe oraz przeprowadza konserwację mechanizmów. Dlatego są to maszyny w pełni sprawne i przygotowane do eksploatacji w warunkach przemysłowych.


Podjęcie decyzji o tym, czy wybrać wózek nowy, czy używany, wymaga określenia potrzeb firmy. Do dużych magazynów, dalekich przejazdów czy wielogodzinnej eksploatacji warto wybrać nowy sprzęt. Przy mniej intensywnej pracy doskonale sprawdzi się model używany.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz