Materiał Partnera

Jakie rodzaje wózków widłowych można wyróżnić w nowoczesnym przemyśle?

Jakie rodzaje wózków widłowych można wyróżnić w nowoczesnym przemyśle?
Wózki widłowe to pojazdy, które występują w niemal każdej gałęzi przemysłu. Zdecydowanie ułatwiają transport i załadunek ciężkich, zgromadzonych na paletach towarów. Przy ich pomocy można przewozić i unosić artykuły w paczkach zbiorczych, których człowiek nie jest w stanie transportować o własnych siłach i musiałby układać pojedyncze opakowania. Jakie są zalety wózków widłowych i jakie ich rodzaje można wyróżnić?

Czym są wózki widłowe?

Ich profesjonalna nazwa to jezdniowe wózki podnośnikowe, jednak określenia „wózki widłowe” używa się zdecydowanie częściej, nawet w przypadku szkoleń. W zależności od rodzaju i mocy mogą one podnosić towary od kilkuset kilogramów do ponad 5 ton, co daje ogromne możliwości. Zwykle są wykorzystywane do pracy w magazynach i na halach, przede wszystkim do transportowania zapełnionych palet. Stanowią niezastąpioną pomoc także podczas prac przeładunkowych, na przykład w firmach spedycyjnych lub portach. W dzisiejszych czasach wózki widłowe można dostrzec tak naprawdę wszędzie – od sklepów spożywczych po rozbudowane hale przemysłowe. Do prowadzenia wózków widłowych są jednak konieczne specjalne uprawnienia. Wynika to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, gdyż ich niewłaściwa obsługa może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników.

Podział ze względu na rodzaj napędu

Napęd wózków widłowych występuje w trzech podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich są wózki elektryczne, które są zasilane akumulatorem. Mają one stosunkowo niewielkie rozmiary, dlatego często są wybierane w mniejszych przedsiębiorstwach. Drugim typem są wózki spalinowe na benzynę lub olej napędowy. Mają zdecydowanie większą moc od elektrycznych, lecz również jedną istotną wadę – produkują spaliny, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i środowisko. Trzecim rodzajem wózków widłowych są wózki gazowe, działają na takiej samej zasadzie jak spalinowe, ale są o wiele bardziej ekonomiczne.

Żeby dopasować typ wózka widłowego do swoich potrzeb, warto poprosić o pomoc przedstawiciela dobrego sklepu. Polecaną firmą zajmującą się sprzedażą zarówno nowych, jak i używanych wózków widłowych oraz ich serwisem jest między innymi firma Inicjatywa Północno-Zachodnia PW, której siedziba znajduje się w miejscowości Kołbaskowo na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Elektryczny czy spalinowy?

Podejmując decyzję o zakupie wózka widłowego do swojej firmy, należy przede wszystkim zastanowić się, który typ napędu będzie optymalny. W przypadku magazynów, hal i innych zamkniętych przestrzeni, lepiej zrezygnować z wózków spalinowych. Spaliny gromadzą się wewnątrz pomieszczeń i mogą powodować poważne zatrucie. Jedynym rozwiązaniem będzie zakupienie wózków wyposażonych w dodatkowe filtry spalin, które zapobiegną emisji szkodliwych gazów. W przypadku małych pomieszczeń o wiele lepszym wyjściem są jednak bezpieczne wózki elektryczne, które nie tylko nie emitują spalin, ale też – jak zostało już wcześniej wspomniane – są o wiele mniejsze, dzięki czemu umożliwiają manewrowanie na małych powierzchniach np. pomiędzy sklepowymi regałami.  

Podział ze względu na funkcje

O wiele bardziej rozbudowanym podziałem wózków widłowych, jest podział ze względu na funkcje. Wśród najważniejszych typów można wyróżnić:

  • Wózki widłowe boczne – są wykorzystywane w przypadku towarów bardzo długich, które są niewygodne w transporcie.
  • Wózki widłowe terenowe – najczęściej można je znaleźć na placach budowlanych. Doskonale radzą sobie z poruszaniem po trudnej nawierzchni.
  • Wózki widłowe podnośnikowe – mogą przenosić naprawdę ciężkie ładunki, a dodatkowo mają duży zasięg podnośnika (w górę i do przodu), co ułatwia pracę w dużych magazynach.
  • Wózki widłowe systemowe – są innowacyjne i dzięki temu mogą być stosowane w wielu sytuacjach, uznawane za bardzo uniwersalne.
  • Wózki widłowe wysokiego składowania – wysuwany maszt umożliwia większy zasięg i możliwość wykonywania bardziej skomplikowanych manewrów.
  • Wózki widłowe skrętne – maszt jest obracany, dlatego sprawdzają się w wyjątkowo ciasnych przestrzeniach, niedostępnych dla zwykłych wózków widłowych.
  • Wózki widłowe wielokierunkowe – koła przednie i tylne mają niezależnie kierunki, dlatego również sprawdzą się w ciasnych i krętych korytarzach. Wysuwany masz może zastąpić suwnice.
  • Wózki widłowe podwieszane – mają bardzo małe gabaryty i można łatwo je transportować, poprzez podczepienie do samochodu ciężarowego razem z ładunkiem.
  • Wózki widłowe kontenerowe – mają bardzo dużą ładowność, są przeznaczone głównie dla dużych firm transportowych oraz stoczni i portów przeładunkowych.
  • Wózki widłowe antywybuchowe – mają specjalne wyposażenie i budowę, która umożliwia transportowanie substancji łatwopalnych i zagrożonych wybuchem.  

Podobnie jak w przypadku rodzaju napędu, typ wózka ze względu na funkcje, również musi być wybierany indywidualnie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz