Materiał Partnera

Wybór maszyn rolniczych - nowe czy używane?

Wybór maszyn rolniczych - nowe czy używane?

Maszyny rolnicze są obecnie niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym. Dzięki nim można zautomatyzować większość prac, co sprawia, że produkcja rolna odbywa się na większą skalę i przynosi wyższe zyski. Przy wyborze maszyn rolniczych warto zastanowić się, czy lepiej kupić modele nowe czy używane. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań? Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu dylematowi i udzielić rad, które powinny rozwiać niektóre wątpliwości.

Nowe maszyny rolnicze i ich zalety

Zarówno zakup maszyn nowych, jak i używanych, ma swoje plusy i minusy. Nowe maszyny są z pewnością niezawodne już na starcie, spełniają najwyższe standardy oraz normy bezpieczeństwa. Wszystko to sprawia, że praca z nowymi maszynami rolniczymi nie wymaga dużego wysiłku, jest prosta i przyjemna. Jeżeli chodzi o usterki, na początku użytkowania nie powinny się pojawiać, dlatego nie należy obawiać się nagłych przestojów w pracy. W przypadku wyniknięcia jakichkolwiek awarii maszyny nie będą jednak źródłem dodatkowych kosztów ze względu na objęcie gwarancją wszelkich części.

Zaletą inwestycji w nowe maszyny rolnicze jest również fakt, że park maszynowy w gospodarstwie może zostać rozbudowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej lub zaciągnięciu preferencyjnych kredytów, pożyczek lub leasingów – zauważa specjalista z firmy Sk-Agro, która oferuje serwis i sprzedaż maszyn rolniczych zachodnich oraz polskich producentów, sprzedaż części zamiennych do producentów wszystkich marek, a także olejów i smarów. 

Czy warto inwestować w używane maszyny rolnicze?

Mimo wszystko, tańszym rozwiązaniem jest zakup używanych maszyn rolniczych. Są one jednak obarczone ryzykiem wystąpienia usterek, zwłaszcza im są starsze i bardziej wyeksploatowane. Wiadomo bowiem, że wszelkie podzespoły mechaniczne z czasem ulegają zużyciu, co w przypadku używanych maszyn wiąże się z częstszymi naprawami. Nie należy jednak unikać kupowania urządzeń „z drugiej ręki”. Wystarczy zapoznać się z ofertami rzetelnych sprzedawców, którzy oprócz nowych maszyn rolniczych mają w asortymencie używane pojazdy.

Skutecznym rozwiązaniem jest poszukiwanie tego typu ofert sklepów w Internecie. Rzetelne firmy powinny posiadać własne strony internetowe ze zdjęciami, opisem stanu technicznego i parametrami oferowanych maszyn rolniczych, dzięki czemu wybór będzie zdecydowanie prostszy. Na stronie powinien znajdować się również formularz kontaktowy lub numer telefonu do sprzedawcy, aby ułatwić transakcję lub nawet wstępne umówienie się na spotkanie. Reszta należy już do kupującego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz