Materiał Partnera

Mechanizacja rolnictwa – od sochy do kombajnu

Mechanizacja rolnictwa – od sochy do kombajnu

Maszyny rolnicze stanowią nieodłączny element uprawy roli oraz hodowli w skali przemysłowej. W dużych gospodarstwach nastawionych na produkcję masową wykorzystuje się kosztowne maszyny wielofunkcyjne oraz takie o wysokiej specjalizacji. Mali rolnicy wciąż korzystają z ciągników i pracy własnych rąk.

Maszyny rolnicze dawniej i dziś

Mechanizacja rolnictwa nie jest procesem ostatnich lat, albowiem już w XIX stuleciu uprawiały rolę prototypowe ciągniki, a w zagrodach pojawiały się młockarnie i sieczkarnie. O wiele wcześniej gospodarze korzystali z prymitywnych narzędzi, jak radło czy socha. Później rolę siły fizycznej zaczęły przejmować woły i konie, aż do czasu wynalezienia napędu benzynowego. Pierwszą maszyną rolniczą była wyposażona w napęd konny maszyna żniwna z XVIII w. Konstrukcja rozpoczęła nieprzerwany ciąg coraz nowocześniejszych i bardziej skomplikowanych rozwiązań, aż do współczesnych kombajnów wykonujących jednocześnie kilka czynności. Do najstarszych maszyn rolniczych zalicza się żniwiarkę McCormika i żniwiarkę angielską.

Koniec XIX i początek XX wieku przyniosły w tej dziedzinie mnóstwo zmian. Powstały firmy wyspecjalizowane w produkcji maszyn dla rolników, a wiele z nich to obecnie znane marki, jak John Deere czy Massey Ferguson. Na okazałej liście można też znaleźć polskiego Ursusa. Do czasów współczesnych dziedzina rozbudowała się w sposób imponujący. Maszyny rolnicze osiągnęły etap wysokiej specjalizacji, a często też łączą w sobie sporo różnych funkcji. Te wielofunkcyjne maszyny to wszelkiego typu kombajny żniwne, ziemniaczane czy do zbioru owoców. W ofercie producentów znajduje się też wiele pługów, bron, glebogryzarek, urządzeń do siania, koszenia, melioracji, a także urządzeń suszących, uniwersalnych traktorów i wiele innych.

Specjalizacja maszyn rolniczych

Rolnictwo jak każda większa dziedzina produkcji dzieli się na kilka obszarów cechujących się niepowtarzalnością organizacji gospodarstwa. Przeważnie obecne rolnictwo nie prowadzi już działalności zróżnicowanej. Wyjątkowo, niewielkie familijne gospodarstwa, traktowane jako główne źródło utrzymania właścicieli, są niekiedy nastawione zarówno na produkcję roślinną, jak i zwierzęcą. Niewielkie budynki gospodarcze i mały obszar pracy nie wymagają specjalistycznego sprzętu, ponieważ do większości z nich wystarcza ciągnik i kilka podstawowych maszyn. Inaczej wygląda sytuacja rolników zdecydowanych na dużą, jednokierunkową produkcję jajek, rzepaku, ziemniaków czy jabłek. Kombinaty tego typu mają sporo robotników, a produkcja musi być prowadzona w takiej formie, aby minimalnym kosztem uzyskać jak najlepsze efekty.

Wyposażenie w tak specjalistyczne maszyny, jak oferowane przez firmę Traktor-Serwis Depta i Wspólnicy opryskiwacze, rozsiewacze, ładowarki, jest podstawą sprawnego działania wielkich kombinatów rolniczych. Przedsiębiorcy wytwarzają urządzenia tak wyspecjalizowane, że stosowanie ich w mniejszych gospodarstwach byłoby zdecydowanie zbyt kosztowne. Zważywszy, że znane marki oferują zaawansowany i drogi sprzęt, na który stać mały procent indywidualnych rolników, specjalizacja w dziedzinie maszyn rolniczych przeważnie sprawdza się w masowej produkcji i przetwórstwie. Dla małych producentów ciągle dostępne są podstawowe maszyny do przygotowywania ziemi czy hodowli, a sporo prac wykonuje się nadal metodą ręczną.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz