Artykuł sponsorowany

Wybieramy noże do kanałków. Na co zwrócić uwagę?

Wybieramy noże do kanałków. Na co zwrócić uwagę?

Tokarstwo zajmuje się wytwarzaniem elementów takich jak wałki czy cylindry. Z reguły materiałem, który wykorzystuje, jest metal, ale możliwa jest także obróbka drewna czy innych tworzyw. Tokarze posługują się licznymi narzędziami, przy czym niektóre z nich są wyposażone w różnego rodzaju ostrza. Do wytwarzania kanałków wymagane są specjalne noże. Jakie warunki powinny one spełniać?

Czym różnią się od siebie noże tokarskie?

Do różnych materiałów wykorzystuje się inne narzędzia. W ten sposób można wyróżnić noże tokarskie na przykład do stali, żeliwa, drewna czy nawet tworzyw sztucznych. Narzędzia dzieli się też pod względem metody obróbki. Najpopularniejsze z nich to punktowe i kształtowe. Pierwszy rodzaj polega na wykorzystaniu wierzchołka noża, a drugi na zastosowaniu jego krawędzi. W zależności od efektu, który chce się uzyskać, obróbka tokarką może być dokładna, średnio dokładna, zgrubna czy też wykańczająca. Warto wziąć pod uwagę te parametry wybierając nóż do kanałków.

Produkty te mogą być wykonane z jednego rodzaju materiałów (nazywa się je wtedy jednolitymi) lub z wielu rodzajów (łączone). Noże mają specjalne oznaczenia, które określają ich parametry. Są one wyrażone za pomocą liter lub kolorów. Warto się z nimi zapoznać, aby kupić narzędzie najlepiej dopasowane do potrzeb użytkownika. Wybierając produkt konieczne jest również określenie jego przeznaczenia, czyli ustalenie, jakiej wielkości i kształtu elementy mają być przygotowywane.

Od czego zależy wybór noża?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju noże tokarskie, a wybór jednego z nich zależy między innymi od efektu, który ma być uzyskany z ich użyciem. Kanałki różnią się od siebie długością, szerokością i głębokością. Poza tym, niektóre są zamknięcie, a inne otwarte; niektóre zakrzywione, inne proste. Poszczególne rodzaje wymagają zatem użycia innego rodzaju noża. Poza jego budową, warto zwrócić też uwagę na skład produktu, który ma wpływ między innymi na wytrzymałość narzędzia.

Toczenie i frezowanie – czym się od siebie różnią?

Zarówno toczenie, jak i frezowanie to metody polegające na skrawaniu materiałów. 

Różnią się one od siebie tym, że w pierwszej metodzie to obrabiany przedmiot jest wprawiany w ruch, a w drugiej narzędzie – tłumaczy pracownik firmy MMC Hardmetal Poland


W przypadku toczenia noże przesuwają się wzdłuż przedmiotu, podczas gdy przy frezowaniu to narzędzie się obraca, a materiał wykonuje ruch prostoliniowy. Oba sposoby wykorzystują ostrza, które odpowiednio dobrane pozwalają uzyskać przedmioty o określonym kształcie.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz