Materiał Partnera

Jak diagnozować stan łożysk w maszynach przemysłowych?

Jak diagnozować stan łożysk w maszynach przemysłowych?

Maszyny wykorzystywane w przemyśle odznaczają się niezwykłą precyzją, skutecznością, ale także skomplikowaną konstrukcją. Usterka jednego z elementów może powodować uszkodzenie całego urządzenia. Przykładem ważniejszych części konstrukcyjnych maszyn są łożyska. Mimo niepozornych rozmiarów i wyglądu mogą spowodować wiele problemów. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna i szczegółowa diagnoza ich stanu. Wyjaśniamy, w jaki sposób jej dokonać.

Najczęstsze przyczyny usterek łożysk w maszynach

Łożyska są przykładem produktów, których niewielkie uszkodzenie prowadzi do rozległych, a przede wszystkim bardzo kosztownych defektów całej maszyny. Ich usterki zazwyczaj objawiają się zniekształceniem masy lub jej ubytkiem. Takie zmiany prowadzą do korozji, zatarć oraz powstawania nierówności na powierzchni tłocznej.

Specjaliści z firmy MBJ ELECTRONICS tłumaczą: Większość uszkodzeń łożysk jest spowodowanych nadmiernym obciążeniem, nieprawidłowym montażem, smarowaniem, ale także starzeniem się. Z tego powodu tak ważne jest, aby dbać o stan wszystkich elementów maszyny, poczynając od ich profesjonalnej instalacji.

Zły stan łożysk można rozpoznać na przykład po zmianie dynamiki pracy maszyny. Ich wymianę należy więc przeprowadzić po zaobserwowaniu niepokojących objawów i szczegółowej diagnostyce.

W jaki sposób sprawdzić stan łożysk?

Już od kilkudziesięciu lat podstawową techniką diagnozowania stanu łożysk jest pomiar drgań. Same łożyska nie generują żadnych hałasów, jednak ich uszkodzenia powodują pośrednie lub bezpośrednie drgania względem otaczającej konstrukcji.

Monitorowanie drgań pozwala na szybkie i skuteczne wykrycie luzów w łożysku lub defektów koszyka, czyli części podtrzymującej elementy toczne. Pomiary drgań mogą również wykryć brak wyważenia wirnika maszyny przemysłowej. Takie zjawisko w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia łożysk, a nawet całego wirnika.

Nowoczesne urządzenia do pomiaru drgań łożysk w maszynach przemysłowych

Monitorowaniu drgań w maszynie służą specjalistyczne mierniki i analizatory. Są to niewielkie urządzenia kryjące w sobie wiele funkcji, które zapewniają prawidłową pracę całego obiektu przemysłowego.

Mierniki drgań kontrolują nieprawidłowe sygnały dochodzące z maszyn, diagnozują stan łożysk oraz rejestrują zmierzone parametry. Warto dodać, że mogą też wyważyć wirniki w łożyskach własnych. Niektóre mierniki są wyposażone w specjalistyczne funkcje dodatkowe, takie jak oscyloskop, rejestracja rozruchu lub wybiegu oraz analiza częstotliwości własnych. Oznacza to, że tego typu urządzeniem powinien zainteresować się każdy zarządca obiektu przemysłowego lub parku maszynowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz