Artykuł sponsorowany

Wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem wędlin

Wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem wędlin

Jako że wędliny są bardzo ważnym elementem diety większości osób mieszkających w naszym kraju, zdecydowanie warto będzie dowiedzieć się na ich temat nieco więcej. Informacje zamieszczone w poniższym wpisie przydadzą się jednak nie tylko standardowym konsumentom, ale także firmom mającym na celu hurtowy zakup różnego rodzaju wędlin. Sprawdź, z czego składają się wędliny, jakie wyróżniamy ich rodzaje i więcej.

Podstawowe informacje

Prawdopodobnie najbardziej interesującym aspektem jest to, jakie konkretnie wartości odżywcze posiadają wędliny. Oczywiście, dobierając odpowiednie produkty będziemy mieli do czynienia ze sporą ilości wartości odżywczych, ale nawet w tych niektórych tańszych możemy spotkać się z ich zadowalającą liczbą. Tak więc, w przypadku wędlin mamy przede wszystkim do czynienia z tak zwanym pełnowartościowym białkiem, które to jest niezbędne w celu utrzymywania zbilansowanej diety. Co więcej, w wędlinach znajdziemy także inne wartości odżywcze w postaci chociażby aminokwasów czy też witamin oraz różnego rodzaju składników mineralnych. Skład wartości odżywczych znajdujących się w wędlinach uwzględnia witaminy z grupy B, a także dobrze przyswajalne żelazo czy też cynk.

Na pierwszy rzut oka spożywanie wędlin odpowiedniej jakości będzie dla nas zdrowe. W rzeczywistości jednak, lepiej zachowywać umiar, gdyż mimo posiadania dość sporej ilości żywieniowych zalet, z jedzeniem mięsa nie można przesadzić. Wynika to głównie z tego, że zalecanym rozwiązaniem w przypadku spożywania mięsa czerwonego jest nie przekraczanie zjedzenia pół kilograma na tydzień. Większa ilość może nieco negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, a w skrajnych przypadkach może prowadzić to do problemów zdrowotnych dla osób z nadciśnieniem, schorzeniami układu pokarmowego czy też nerek. Co więcej, nadmierne spożywanie wędlin może także negatywnie odbić się na zdrowiu osób z tak zwanym zaburzonym profilem lipidowym.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku dobierania odpowiednich wędlin zarówno w sytuacji, gdy jesteśmy standardowym konsumentem, jak i gdy pragniemy zakupić hurtowo dobrej jakości wędliny ważne będzie zapoznanie się z ich składem. Zanim jednak przejdziemy do opisywania bardziej szczegółowych informacji na ten temat, pragniemy zaznaczyć, że udało nam się ich zaczerpnąć od ekspertów z firmy Wędlindrobex zajmującej się hurtową sprzedażą mięsa, wędlin oraz drobiu. Tak więc, pierwszą rzeczą, którą musimy wyjaśnić w tym temacie jest podział wędlin ze względu na ich rodzaje. Do czynienia będziemy mieli z czterema grupami produktów w postaci wędzonek, kiełbas, wędlin z podrobów oraz produktami blokowymi. W przypadku wędzonek warto wiedzieć, że są one produkowane z jednego lub kilku kawałków danego mięsa.

Jeśli natomiast chodzi o kiełbasy, w ich przypadku do czynienia mamy nierzadko z dodawaniem tłuszczu, którego widoczność na kiełbasie jest uzależniona od tego, jak bardzo rozdrobniona została sama kiełbasa. Skład w przypadku obydwóch tych rodzajów produktów uwzględnia przede wszystkim takie informacje, jak rodzaj mięsa, ilość tłuszczu, sól czy też przyprawy. Dodatkowo, nierzadko możemy także spotkać się z produktami peklowanymi, co oczywiście ma zastosowanie w przypadku wędlin. Produkty peklowane odznaczają się przede wszystkim tym, że można je uznać za bezpieczne mikrobiologicznie i cechuje je różowoczerwona barwa.

Im więcej wody, tym gorsza wędlina

Na koniec, warto będzie przyjrzeć się także temu, co decyduje o dobrej jakości poszczególnych wędlin z perspektywy standardowego konsumenta. Tak więc, wędlina odpowiedniej jakości będzie odznaczała się przede wszystkim kilkoma charakterystycznymi cechami pod kątem wyglądu. Mowa o wyraźnie zarysowanych żyłkach czy też innego rodzaju włóknach. Jednorodna, lśniąca masa z dodatkiem dziurek, które można zauważyć na powierzchni wędliny najczęściej będzie oznaczać, że mamy do czynienia po prostu z produktem niskiej jakości z dużym dodatkiem wody. Ogólnie im więcej wody w wędlinie, tym zazwyczaj gorsza jej jakość.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz