Artykuł sponsorowany

Wspomaganie leczenia nałogu za pomocą wszywki alkoholowej

Wspomaganie leczenia nałogu za pomocą wszywki alkoholowej

Najaktualniejszy raport Światowej Organizacji Zdrowia plasuje Polaków w drugiej dziesiątce narodów sięgających w dużych ilościach po alkohol. Co roku do zatrucia alkoholowego dochodzi u około 1700 osób. Z kolei aż 7 tysięcy umiera z powodu marskości wątroby, czyli choroby spowodowanej uzależnieniem od napojów wysokoprocentowych. Poza terapią istnieje farmakologiczny środek pomagający w walce z nałogiem – wszywka alkoholowa.

Jak działa zaszycie alkoholowe?

Leczenie zazwyczaj odbywa się poprzez uczęszczanie na terapię uzależnień. Nie zawsze każdemu udaje się na zawsze odstawić alkohol. Radykalnym rozwiązaniem problemu może być podskórne wszycie disulfiramu, powszechnie nazywanego esperalem. Uwalniająca się substancja czynna ma za zadanie zniechęcić do sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe, co jednocześnie zmniejsza skutki odstawienia używki. Jest to metoda awersyjna. W razie wypicia nawet niewielkiej ilości trunku, objawy zatrucia alkoholowego są zdecydowanie bardziej intensywne oraz bolesne. Ma to zbudować negatywne skojarzenia, co przełoży się na silną niechęć do picia. Tak więc efekt spożycia w przypadku zastosowania środka farmakologicznego, ma być zupełnie odwrotny do tego, który występuje bez wszywki. Najczęściej objawia się on uspokojeniem oraz rozluźnieniem po zaspokojeniu głodu alkoholowego.

Innymi słowy, esperal blokuje wydzielanie enzymu dehydrogenazy aldehydowej, która wspomaga proces metabolizmu etanolu, co przekłada się na gromadzenie aldehydu octowego. Ten z kolei wywołuje kaca. W przypadku zaszycia alkoholowego pierwsze nasilone objawy pojawiają się już po 10 minutach od spożycia i mogą trwać nawet do 4 godzin.

Jak wygląda wszycie disulfiramu?

Zabieg jest przeprowadzany przez chirurga po wcześniejszej terapii odtrucia alkoholowego lub minimum dwunastu godzinach abstynencji, a najlepiej pełnej dobie. Jest on poprzedzony poinformowaniem pacjenta o możliwych skutkach ubocznych w razie sięgnięcia po alkohol. Mogą to być: nudności, wymioty, pocenie się, duszności, przyspieszone bicie serca. Dlatego ważne jest, aby zaszycie odbywało się pod okiem specjalistów, którzy mają doświadczenie medyczne, na przykład w ośrodku Medyczny Detox w Warszawie.

Wszywka esperalu jest umieszczana pod skórą, najczęściej w pośladku lub pod łopatką. Umieszczony specyfik uwalnia swoje substancje przez kilka miesięcy, przeważnie od 8 do 12. Zabieg trwa maksymalnie trzydzieści minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Środek nie wywołuje skutków obocznych, jeżeli pacjent zachowuje trzeźwość. Nie ma także ryzyka, że wejdzie w niepożądaną reakcję z innymi przyjmowanymi lekami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz