Artykuł sponsorowany

Współpraca z agencją nieruchomości - umowa na wyłączność czy umowa otwarta.

Współpraca z agencją nieruchomości - umowa na wyłączność czy umowa otwarta.

Skorzystanie z usług oferowanych przez agencję nieruchomości to doskonałe rozwiązanie, godne polecenia wszystkim tym, którzy chcą sprzedać lub wynająć nieruchomość. Warto przy tym pamiętać, że to na jakich zasadach będzie opierała się współpraca ze specjalistami, determinuje cały proces oraz jego wynik. Niemniej jednak pierwszą decyzją, jaką należy podjąć w przypadku biura nieruchomości, jest wybór pomiędzy umową „otwartą" a umową „na wyłączność ".

Umowa na wyłączność

Umowa podpisana z agencją nieruchomości jest podstawowym gwarantem, że wszelkie nasze uzgodnienia i ustalenia zostaną zrealizowane. W przypadku zawarcia umowy zawierającej klauzulę wyłączności, podpisujemy dokument tylko z jedną agencją nieruchomości, która ma wyłączność na sprzedaż tej nieruchomości. Tego typu rozwiązanie jest pod wieloma względami bardzo korzystne. Niemniej jednak warto w tym przypadku zadbać, aby nasza współpraca nawiązana została ze skutecznym pośrednikiem, na przykład Agencja Warszawiak s.c. Najważniejszą zaletą takiego układu jest kompletne odciążenie właściciela lokum od sprzedaży, czyli promocji, prezentacji i wielu innych działań, które biorą na siebie specjaliści z biura nieruchomości. Forma „umowy na wyłączność” sprawia, iż nasza oferta staje się niepowtarzalna i w pewnym sensie ekskluzywna, ponieważ wprowadzona jest tylko jeden raz, jest unikalna, dobrze opisana, zawsze aktualna i łatwa do wyszukania. Warto także pamiętać, że wyłączność nie oznacza ograniczenia oferowania nieruchomości – wręcz przeciwnie – agencja, z którą podpisano taką umowę ma możliwość prezentowania oferty (mając pewność, że jest to jego propozycja) w systemach wymiany ofert (docierając jednocześnie do większości biur), mediach elektronicznych i prasie. Dodatkowo tego typu rozwiązanie sprawia, że agent może zastosować pełen wachlarz narzędzi marketingowych, promocyjnych oraz reklamowych, a co za tym idzie pozwala m.in. wzbogacić ofertę o spacer wirtualny, zorganizować dzień otwarty, szeroko reklamować nieruchomość wśród lokalnej społeczności czy prowadzić niestandardowe działania promocyjne w internecie.

Umowa otwarta

W przeciwieństwie do umowy z klauzulą wyłączności umowa otwarta pozwala na równoczesne podpisanie umowy z wieloma agencjami. Dzięki tego typu działaniu na rynku, w tym także w internecie pojawia się, równa liczbie umów, ilość ofert dotyczących naszej nieruchomości. Dodatkowo oznacza to, że w wyniku zawarcia umowy tego typu sprzedający winien uiścić prowizję agencji nieruchomości tylko wówczas, gdy nastąpi sprzedaż nieruchomości klientowi – którego znalazło dane biuro. Dla wielu osób umowy otwarte wydają się korzystniejsze. W ich opinii w takim przypadku istnieje bowiem możliwość, że poszczególne biur będą ze sobą rywalizować i oferta dotrze do większej liczby potencjalnych nabywców, a co za tym idzie szanse na sprzedaż nieruchomości będą rosły wprost proporcjonalnie do liczby pośredników, z jakimi zostaną zawarte umowy.

Wybierając rodzaj umowy z agencją nieruchomości musimy wziąć pod uwagę szereg różnorodnych czynników. Przede wszystkim jednak powinniśmy zapoznać się z ofertami poszczególnych biur i podjąć decyzję, czy wolimy reklamować się w kilku agencjach, czy też wolimy zaufać jednemu, rzetelnemu biuru nieruchomości.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz