Artykuł sponsorowany

Worki na śmieci – być, albo nie być

Worki na śmieci – być, albo nie być

Segregacja śmieci jest koniecznością, a teraz także obowiązkiem. Dzięki segregacji odpadów każdy z nas może jednak przysłużyć się planecie, a także... własnemu budżetowi. Składowanie śmieci na dłuższą metę jest przecież bardziej kosztowne od przetwarzania ich.

Odrobina historii

Historia worka na śmieci zaczęła się w XIX wieku, kiedy we Francji  wprowadzone zostało prawo dotyczące składowania śmieci i porządkowania ulic.

Dopiero w latach 30 i 40 XX wieku podjęto pierwsze próby wyprodukowania worków na odpady wygodniejszych w użytkowaniu i trwalszych. Eksperymenty te doprowadziły do tego, że w końcu w roku 1950 wyprodukowano pierwszy worek na śmierci z polietylenu – tworzywa, które znamy obecnie bardzo dobrze. Już wkrótce opracowano polietylen o większej gęstości, czyli tworzywo, które także i dzisiaj znamy jako HDPE.

Masowa produkcja zielonego worka na śmieci  rozpoczyna się w końcu lat sześćdziesiątych.

Dlaczego takie dobre

Charakterystyka worków na śmiecie:

  • wytwarzane z trwałych materiałów,

  • niezwykle wytrzymałe,

  • dostępne w różnych rozmiarach i kolorach,

  • rozciągliwe,

  • wygodne w użyciu i wszechstronne.

A co z ekologią

Kolory worków do segregacji śmieci nie są już, jak do niedawna, kwestią dowolną. W całym kraju ujednoliciło je bowiem Rozporządzenie Ministra Środowiska. Do niebieskiego worka na śmieci wrzucamy papier, do żółtego plastik i metal, do zielonego szkło, do brązowego odpady bio, a do czarnego odpady zmieszane.

Worki na śmieci biodegradowalne

Są wyprodukowane z kukurydzy. Degradują zupełnie naturalnie w środowisku, w związku z tym nie zostawiają śladu środowiskowego i rozkładają się szybciej niż plastikowe. Rozłożą się na biomasę, wodę i CO2.

Ekologiczne worki na śmieci są świetne na biośmieci, dlatego że można taki worek wyrzucić do brązowego kontenera na śmieci. Worek rozłoży się razem z zawartością.

Recykling odpadów

Nie jest prawdą, że worki na śmieci z polietylenu to śmieci. To ludzie dla wygody wyrzucają je gdzie popadnie. Firmy produkujące wyroby z folii w większości przetwarzają polietylen na nowo. Jest to materiał, który przerabia się na granulki i powtórnie jest używany do produkcji.

Dla przykładu, w trosce o środowisko naturalne firma POL-PAK zajmuje się recyklingiem własnych odpadów poprodukcyjnych, które w procesie regranulacji przerabia na surowiec wtórny - regranulat.

Dlatego właśnie powinniśmy segregować odpady, by trafiły do powtórnego użycia a nie zalegały na wysypiskach śmieci, czy w lesie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz