Tworzywa sztuczne. Co warto wiedzieć o materiale ABS?

Wśród wielu tworzyw sztucznych stosowanych de facto we wszystkich gałęziach przemysłu wyjątkowo dużą popularnością cieszy się materiał ABS. Pod tym dość enigmatycznym skrótem kryje się terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy o bardzo pożądanych właściwościach chemicznych oraz fizycznych. Z jakimi informacjami na jego temat warto się zapoznać i o jakich wadach oraz zaletach należy wspomnieć w pierwszej kolejności?
ABS, czyli co?
Tworzywo uzyskuje się poprzez polimeryzację emulsyjną syntetycznym terpolimerem. Taki sposób wytwarzania ma oczywiście ogromny wpływ na właściwości materiału. Charakteryzuje się on ponadprzeciętną twardością, dzięki czemu zachowuje odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania czy wgniecenia. Ważną cechą tworzywa jest dodatkowo niepodatność na działanie różnych kwasów, soli, a także tłuszczów. Spośród rozwiązań alternatywnych ABS wyróżnia się też ogromną uniwersalnością zastosowania.
Na szeroką skalę wykorzystuje się go przede wszystkim w branży elektronicznej, motoryzacyjnej, budowlanej oraz hydraulicznej. Na tym jednak zalety się nie kończą. Z ekonomicznego punktu widzenia mamy tutaj do czynienia z jednym z najtańszych w produkcji materiałów. ABS bardzo dobrze poddaje się obróbce i barwieniu na różne kolory. Jest również jednym z najpopularniejszych materiałów do druku 3D w technologii FDM. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?
Czy materiał ma jakieś wady?
Ilość zalet, jakimi charakteryzuje się ABS, rzeczywiście sprawia wrażenie, że jest to tworzywo wręcz doskonałe. Czy to całkowicie zgodne z prawdą? Okazuje się, że nie do końca. Każdy materiał syntetyczny ma swoje niedoskonałości i podobnie sprawa wygląda w tym przypadku. Wszyscy zainteresowani powinni zdawać sobie sprawę z tego, iż ABS słabo radzi sobie z oddziaływaniem promieni ultrafioletowych. Ich długotrwałe działanie bardzo szybko przyczynia się do powstania nieestetycznych odbarwień.
Dlatego też nie jest to materiał, z którego można wykonywać elementy przeznaczone do instalacji na zewnątrz. Jak podkreślają specjaliści z firmy Bordom, ABS podobnie zresztą jak inne tworzywa sztuczne, niezbyt dobrze znosi wpływ wysokich temperatur. Nie jest to też materiał o wysokich właściwościach elektroizolacyjnych. Nie zmienia to jednak faktu, iż ilość niedoskonałości nie jest w stanie choćby w niewielkim stopniu przytłoczyć ilości zalet produktu. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że ABS to materiał, który jak żaden inny łączy w sobie idealny stosunek ceny do jakości.