Artykuł sponsorowany

Włókna naturalne – zdrowe i funkcjonalne

Włókna naturalne – zdrowe i funkcjonalne

Większość przedmiotów codziennego użytku, które wymagają wykorzystania włókien, wykonana jest z tych syntetycznych – szkodliwych dla naszego zdrowia, a także środowiska. Włókna naturalne są na szczęście coraz częściej stosowane między innymi jako wypełnienia do materaców i mebli tapicerowanych. Innowacyjne produkty z surowców naturalnych są potrzebne w wielu branżach, a firmy zajmujące się ich produkcją uznawane są za prawdziwie ekologiczne.

Włókna naturalne w firmach ekologicznych

Firm specjalizujących się w dystrybucji i produkcji wyrobów z włókien naturalnych jest stosunkowo niewiele. Te, które działają w tym zakresie, zwykle mają szeroką ofertę, a ich produkty wędrują do niezliczonej liczby branż. Najczęściej używane są w branży meblarskiej, gdzie stosuje się je do produkcji mebli sypialnianych i tapicerowanych o różnych kształtach i wymiarach. Produkcja wyrobów z włókna naturalnego, jak i jego właściwości pozwalają uznać firmy zajmujące się taką działalnością za ekologiczne. Taką firmą jest Enkev Polska S.A., której produkty można znaleźć w wielu polskich domach! Tego typu marki są budowane na fundamencie wykorzystania tylko naturalnych surowców, takich jak włókna z włosia zwierzęcego, włókna z orzecha kokosowego czy bawełna, wełna z alpaki, bambus, a nawet liście bananowca!

Włókna naturalne – wielobranżowe wykorzystanie

Zastosowanie surowców naturalnych jest bardzo szerokie. Branża meblarska i motoryzacyjna szczególnie dbają o jakość swoich produktów – muszą być one wytrzymałe, przeciwalergiczne, łatwe w utrzymaniu w czystości i coraz częściej ekologiczne! Włókna naturalne spełniają wszystkie te warunki, dlatego wykorzystuje się je do produkcji mat lateksowych i igłowych, których linia włókien została specjalnie tak zaprojektowana, aby zwiększyć komfort materacy – ich sprężystość i miękkość – oraz aby służyły jako dobre izolatory (wilgotności i cyrkulacji powietrza). Dzięki temu wykorzystuje się je do produkcji wyrobów meblarskich, tapicerskich oraz motoryzacyjnych (najbardziej komfortowe fotele samochodowe). Podobnie jest w przemyśle obuwniczym, gdzie naturalny materiał jest szczególnie pożądany – można to zauważyć po cenach takiego obuwia. Z surowców naturalnych, takich jak włókno kokosowe i sizal, wytwarza się podeszwy oraz wkładki. Wykorzystanie tych surowców skutkuje lepszą cyrkulacją powietrza, mniejszą potliwością, lepszym odparowaniem wilgotności oraz – co bardzo ważne – właściwościami antybakteryjnymi! Zakupując buty bądź łóżko sypialniane dowiedz się, jaki skład mają wykorzystane w obuwiu materiały lub maty w materacach. Ciekawostką może być to, że włókna naturalne wykorzystuje się nawet przy wyrobie skrzydeł samolotów!

Przyjazne dla środowiska i zdrowia

Warto zauważyć również inne właściwości i zastosowanie włókien naturalnych. Ich ekologiczność powoduje, że zaczęto stosować je w budownictwie, a także rolnictwie. Maty filtracyjne powietrza stosuje się do oczyszczania powietrza w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – są produkowane z włókien poliestrowych i spoiw wodoodpornych. Spełniają one restrykcyjne wymogi filtrów kategorii EU2 i EU3. Włókna naturalne mają również zastosowanie w rolnictwie – dzięki innowacyjnym produktom najlepszych firm z branży surowców naturalnych. Używa się ich do biologicznego rozkładu, odżywiającego glebę oraz rosnące na niej rośliny uprawne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz