Artykuł sponsorowany

Właściwości piany ogniochronnej

Właściwości piany ogniochronnej

Specjalistyczna piana ogniochronna stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku budynków, które wymagają zwiększonej ochrony przeciwogniowej. Jest ona tworzona na bazie składników poliuretanowych i ogniochronnych, dzięki czemu posiada optymalne właściwości. Pianka ogniochronna doskonale może sprawdzić się jako izolator drzwi i okien. Wykorzystuje się ją także do wypełniania różnego typu szczelin.  Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku bardzo dużych wyrw oraz trudno dostępnych przestrzeni. Piana ogniochronna pełni także funkcję wyciszającą, np. w nadwoziach samochodowych. Jakie są główne właściwości pianki?

Piana ogniochronna – charakterystyka

Piana ogniochronna jest doskonałym zabezpieczeniem przed ogniem. Cechuje się dobrą przyczepnością do różnorodnych podłoży. Może być stosowana na elementach murowych, betonie czy też zaprawach. Takie pianki posiadają także wysoki poziom izolacyjności akustycznej.

Po nałożeniu na powierzchnię, piana nie spływa, tylko wnika w głąb szczeliny, dokładnie ją wypełniając. Po zastosowaniu jej w pęknięciach zwiększa swoją objętość, a następnie staje się zupełnie sztywna. Dzięki tej właściwości piana może posłużyć do mocowania ram lub bloków drzwi i okien w danym położeniu. Ponadto, piana nie przepuszcza wilgoci oraz gazu.

Zastosowanie piany ogniochronnej

Zakres zastosowań pianek ogniochronnych jest niezwykle szeroki. Są one materiałem, który stał się niemal niezbędny podczas wykonywania prac budowlanych.

Jak mówi specjalista z firmy będącej producentem wyrobów ogniochronnych Carboline Polska: Główne zadanie piany ogniochronnej to zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się ognia. Jest ona jednak przydatna również w przypadku uszczelniania złączy poziomych i pionowych w ścianach. Uszczelnia także ościeżnice drzwiowe i okienne, a także jest dymoszczelna. Za pomocą pianki można wygłuszyć ściany działowe oraz kabiny, np. w samochodach i łodziach, gdyż posiada ona właściwość izolacyjności akustycznej.

Jak używać piany ogniochronnej?

Aby piana mogła zostać trwale nałożona na daną powierzchnię, najpierw należy dokładnie oczyścić oraz odtłuścić podłoże. Następnie, trzeba zwilżyć je wodą np. dzięki pomocy spryskiwacza. Przed użyciem piany na powierzchni trzeba dokładnie wymieszać składniki znajdujące się w puszce, poprzez jej mocne wstrząśnięcie. Oprócz tego, puszka z pianą powinna mieć dodatnią temperaturę, najlepiej ok. 20 stopni Celsjusza. Piankę należy aplikować od dołu do góry szczeliny, wypełniając nie więcej niż 60 procent jej głębokości. Każda nałożona warstwa powinna zostać zwilżona wodą.

Piana ogniochronna to jeden ze sposobów zabezpieczania powierzchni. Dzięki temu, iż jest ona trudno zapalna, w razie pożaru hamuje przepływ dymu. Stanowi także doskonałą izolację termiczną, przeciwwilgociową i akustyczną.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz