Materiał Partnera

Wideodomofon czy domofon – sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze

Wideodomofon czy domofon – sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze

W dzisiejszych czasach wiele osób coraz poważniej traktuje kwestie bezpieczeństwa swojego i bliskich. Dotyczy to zwłaszcza naszych domostw, które powinny być miejscem gdzie każdy domownik czuje się komfortowo oraz bezpiecznie. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów, na ograniczenie dostępu osób trzecich do naszych prywatnych przestrzeni, jest montowanie systemów domofonowych. Warto jednak pamiętać, że rynek oferuje różnorakie rozwiązania, których wybór powinien być poprzedzony analizą naszych potrzeb oraz możliwości finansowych i technicznych.

Podobieństwa i różnice

Nie da się ukryć, że przez wiele lat to dzwonek był tym urządzeniem, które informowało domowników, że przed wejściem do ich domu stoi gość. Niemniej jednak nie było to rozwiązanie doskonałe i nierzadko wymagało wyjścia na zewnątrz, aby wpuścić osobę stojącą na przykład przed furtką. Dużo bardziej komfortowym rozwiązaniem stały się domofony, które nie tylko poinformują nas, że ktoś chce się dostać do naszego domu lub mieszkania, ale pozwolą również porozmawiać z tą osobą, a co za tym idzie częściowo ją zidentyfikować i wpuścić bez potrzeby wychodzenia z domu. Warto przy tym pamiętać, że systemy domofonowe, można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszy z nich określa się mianem simplex i działa on tylko w jedną stronę, co oznacza to, że my słyszymy osobę, która do nas dzwoni, ale ona nas nie. Za to w drugim systemie (dużo bardziej popularnym) o nazwie duplex, możemy usłyszeć osobę dzwoniącą, a ona będzie w stanie usłyszeć również nas. Kolejny, i najpopularniejszy, podział, dzieli tego typu urządzenia na:        

  • analogowe - proste w montażu, doskonale sprawdzające się w domach jednorodzinnych ze względu na małe rozmiary projektowanych instalacji oraz niewielką liczbę urządzeń: przeważnie jeden bramofon i jeden lub dwa unifony,
  • cyfrowe – zalecane przy większych systemach, z koniecznością dalszej ich rozbudowy. Rozwiązanie to wyposażone jest w specjalną tablicę cyfrową, która lepiej sprawdza się w wypadku dużej liczby mieszkańców oraz daje możliwość otwierania drzwi przez wpisanie kodu.

Nie da się ukryć, że przez wiele lat to domofony były najchętniej wykorzystywanym systemem, który pozwalał kontrolować, kto próbuje się na posesję dostać. Niemniej jednak wraz rozwojem technologii, coraz większa liczba osób decyduje się na montaż wideofonów, które działają podobnie jak domofony, ale mają jeszcze inne dodatkowe zalety. W nowoczesnych urządzeniach tego typu uwzględniono kolorowe kamery i ciekłokrystaliczne monitory. Mechanizm działania wideodomofonu jest bardzo prosty. Kamera jest uruchamiana wraz z naciśnięciem przycisku w bramofonie, zaś obraz przekazywany jest do urządzenia wewnątrz domu. Jeżeli nikogo nie ma w domu, po naciśnięciu przycisku w furtce, kamera jest uruchamiana i rozpoczyna się rejestracja obrazu, który zapisuje się w pamięci, łącznie z datą i godziną wizyty. Zebrane nagrania można więc w dowolnej chwili odtworzyć. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy domownicy często przebywają poza domem.

Co wybrać

Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania nie zawsze jest prosta i oczywista. W wielu przypadkach kluczowy jest czynnik ekonomiczny. Niemniej jednak stojąc przed wyborem pomiędzy domofonem, a wideodomofonem powinniśmy mieć na uwadze kwestie związane z wygodą i komfortem w komunikacji oraz naszymi potrzebami. Nie da się przy tym ukryć, że wideodomofony najczęściej znaleźć można w nowym budownictwie oraz domach jednorodzinnych. Dodatkowo na tego typu rozwiązanie decydują się osoby, które mieszkają na obrzeżach miasta, w niezbyt dobrze oświetlonej okolicy, a także osoby pracujące przy komputerze, gdyż system można podłączyć do urządzenia i bez odrywania się od pracy wpuszczać gości. Dodatkowo jest to opcja idealna dla wszystkich tych, którzy widok bramy i osób stojących za nią mają znacznie ograniczony. Domofony zaś najczęściej występują w starszym budownictwie, w dużych blokach, gdzie nie ma zgody mieszkańców na modernizacje instalacji. Jest to również wybór osób, którym zależy na niższych kosztach montażu.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, o wyborze konkretnego rozwiązania, warto zasięgnąć informacji u specjalistów oferujących montaż i instalację systemów domofonowych, na przykład z firmy Elpol Domofony telewizja przemysłowa instalatorstwo Mariusz Gębski, którzy podpowiedzą jakiego rodzaju urządzenie będzie dla nas najlepsze.

Opracowanie:
Wałbrzych, Mieszka I 2 lok. 8
tel. 604 513 289
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz