Materiał Partnera

Wentylacja w domu

Wentylacja w domu

Rekuperacja to system wentylacyjny, który coraz częściej znajduje zastosowanie w nowoczesnych domach. Powoli wypiera ona system tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Wybierając między dwoma rozwiązaniami warto poznać ich specyfikę. Dlatego opisujemy dokładnie zasadę działania systemu grawitacyjnego oraz mechanicznego. Dzięki przedstawionym informacjom łatwiej będzie Wam dokonać właściwego wyboru.

Wentylacja grawitacyjna.

Wentylację grawitacyjną wymyślono jeszcze w czasach drewnianych okien starego typu. Ich poziom nieszczelności sprawiał, że świeże powietrze bez trudu dostawało się do wnętrza domu. Pod wpływem ciśnienia powietrze było samoistnie zasysane przez nieszczelne okna do wnętrza. Następnie wędrowało przez cały dom, aby znaleźć ujście w kratkach wentylacyjnych, które były umieszczane w łazienkach.

W momencie gdy nieszczelne okna zostały zastąpione przez bardziej szczelne konstrukcje system grawitacyjny po prostu przestał działać. Ciepłe okna z trzema szybami nie dopuszczały powietrza z zewnątrz do wnętrza domu. Aby zaradzić temu problemowi, i nie narażać się na konieczność otwierania okien w zimie, wymyślono specjalne nawiewniki, napowietrzniki itp. Miały one przywrócić działanie wentylacji grawitacyjnej. Co prawda system szybko wszedł do powszechnego użytku, niemniej jednak do ideału było mu bardzo daleko.

Rekuperacja

Wraz ze wzrostem wymagań dotyczących energochłonności budynków inwestorzy coraz częściej zaczęli szukać alternatywy dla systemu grawitacyjnego. Taką okazuje się rekuperacja. Co prawda sporo wznoszonych domów posiada jeszcze wentylację grawitacyjną, ale równie dużo inwestycji jest realizowanych w oparciu o nowoczesne systemy wymiany powietrza. Dlaczego? Ponieważ ten typ wentylacji jako jedyny nie powoduje strat energetycznych. Ponadto zapewnia wysoki komfort o każdej porze roku. Wśród największych korzyści wentylacji mechanicznej należy wymienić:

  • odczuwalny komfort klimatyczny, który zapewnia stała wymiana powietrza na świeże,

  • brak konieczności używania odświeżaczy powietrza i chemicznych zapachów podłączanych do kontaktu,

  • poprawa samopoczucia mieszkańców (znikają bóle głowy oraz bezsenność).

Spędzając prawie 90% czasu w pomieszczeniach człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ok. 30 kg świeżego powietrza. Rekuperacja zapewnia jego stały dopływ. Ponadto ma ogromny wpływ na redukcję kosztów ogrzewania. Stosując wentylację mechaniczną można je zmniejszyć nawet o 50%. W domach pasywnych rekuperacja jest obowiązkowa. Bez niej budynek nie będzie w stanie spełnić norm energetycznych obowiązujących w przypadku domów energooszczędnych.

Instalację wentylacji mechanicznej najlepiej powierzyć firmie z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Do takich z pewnością należy Przedsiębiorstwo MJ ze Starogardu Gdańskiego, które zajmuje się projektowaniem oraz wdrażaniem systemów rekuperacji zarówno w budynkach mieszkalnych jak i biurowych. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z tego rozwiązania warto rozważyć jego instalację we własnym domu.

Opracowanie:
Rokocin, Truskawkowa 1A
tel. 506 866 881
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz