Artykuł sponsorowany

Budowa i zalety ścian lakierniczych

Budowa i zalety ścian lakierniczych

Praca w lakierniach jest ściśle powiązana z wytwarzaniem się w miejscu pracy substancji szkodliwych. W celu zminimalizowania lub wykluczenia ich wpływu na ludzkie zdrowie w pracowniach montowane są ściany lakiernicze, których najważniejszym zadaniem jest bieżące oczyszczanie powietrza z wytwarzanych szkodliwych związków oraz usunięcie zanieczyszczeń powstałych w wyniku procesu lakierowania. Jak zbudowane są owe urządzenia i jak wygląda proces ich montażu?

Jak zbudowane są ściany lakiernicze i do czego służą?

Istotną rolę w lakierniach i innych zakładach produkcyjnych ma wentylacja. W celu odpowiedniego przepływu powietrza oraz jego oczyszczenia w powyższych miejscach pracy montowane są między innymi ściany lakiernicze-wyciągowe. Ściany te służą do oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków oraz usuwania zanieczyszczeń wytwarzanych podczas lakierowania. Urządzenia te montowane są zazwyczaj w różnego rodzaju lakierniach, a także w zakładach produkujących meble bądź przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego.

Podczas wyboru ściany lakierniczej dla swojego warsztatu bądź zakładu produkcyjnego znaczna większość potencjalnych nabywców zwraca uwagę na ich niezawodność oraz posiadane cechy dodatkowe. Należy jednak pamiętać, że dobra ściana lakiernicza powinna posiadać odpowiedni certyfikat nadany przez producenta.

Ściany lakiernicze wyciągowe od technicznej strony zbudowane są z kilku elementów. Przede wszystkim główną jej częścią składową jest wentylator wyciągowy. To od jego parametrów zależy sprawność i wydajność całego urządzenia. Bardzo ważne są również filtry węglowe do ścian lakierniczych, których zadaniem jest oczyszczanie odsysanego powietrza. Wiele ścian lakierniczych posiada kilka warstw owych filtrów w celu uzyskania lepszego efektu oczyszczania. Ściany wyciągowe mogą być również wyposażone w wygłuszające tłumiki akustyczne zwiększające komfort pracy. Poza elementami technicznymi każda ściana musi posiadać moduł sterujący, odpowiedzialny za pracę urządzenia tj. uruchamianie go oraz wyłączanie po pracy. W niektórych ścianach lakierniczych montowane jest oświetlenie w znacznym stopniu ułatwiające pracę lakiernika.



Zalety montażu ściany lakierniczej

Ściana lakiernicza służy do filtrowania powietrza z powstającego przy procesie lakierowania pyłu i mgiełki lakierniczej. Wiadome jest, że praca w lakierni jest ściśle związana z pracą w szkodliwych warunkach. Dzięki zamontowaniu w pracowni ściany lakierniczej zmniejsza się ryzyko wdychania szkodliwych substancji, a co za tym idzie możliwe jest uniknięcie zachorowania np. na pylicę płuc i inne choroby układu oddechowego.

Decydując się na zakup ściany lakierniczej od dobrego producenta, jak np. Mirwent, nabywca sam może zdecydować o wymiarach owego urządzenia. Wszelkie parametry związane zarówno z rozmiarem ściany jak i mocą wentylatora oraz ilością zastosowanych filtrów są indywidualnie dostosowywane do potrzeb klienta. Ściany wentylacyjne mogą również zostać wyposażone w wiele elementów dodatkowych ułatwiających pracę w warsztacie. Dodatkowe oświetlenie stanowiska pracy, nawiew bądź regulacja pracy wentylatora z pewnością ułatwią pracę lakiernika.

Na rynku można znaleźć profesjonalne ściany lakiernicze dostępne w wielu rozmiarach i wariantach. Wybór odpowiedniej ściany jest ściśle uzależniony od jej przeznaczenia oraz miejsca, w którym ma być zamontowana i używana.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz