Artykuł sponsorowany

Welur - poznaj sekret jego popularności

Welur - poznaj sekret jego popularności

Welur to materiał o ogromnym spektrum zastosowań. Co prawda bardzo często bywa kojarzony głównie z latami 90 dwudziestego wieku, kiedy to na rynku królowały dresy wykonane z tego materiału. Niemniej jednak nie bez powodu welur przez wieki uważany był za materiał królewski oraz stanowił wyznacznik luksusu, a także wysokiego statusu społecznego. Czym zatem jest welur i z czego wynika jego popularność?

Welur niejedno ma imię

Materiał, który nazywamy welurem należy do szlachetnej grupy materiałów pluszowych z tak zwaną okrywą włókienną, która w dotyku pozostaje niezwykle miękka i puszysta. Określany jest także mianem takim jak welwet, sztruks lub aksamit. Co ciekawe, jako pierwsi tkaniny welurowe wyrabiali mieszkańcy Indii. W Europie, gdzie dotarły za pośrednictwem arabskim, stosuje się je od XII wieku, zaś głównymi ośrodkami europejskiej produkcji aksamitu stały się początkowo Genua i Wenecja, a także inne miasta włoskie – Amalfi, Lukka i Florencja. Do Polski materiał ten dotarł pod koniec XVII wieku. Współcześnie welur występuje w wielu odmianach, takich na przykład jak chiffon (delikatne prążki) lub transparent (prześwitujący). Warto także pamiętać, że słowo welur ma również inne znaczenia, określa się nim np. tkaninę wełnianą stosowaną na płaszcze, odmianę flauszu oraz rodzaj skóry przypominający zamsz.

Materiał o wielu twarzach

Materiał welurowy wyróżnia się stosunkowo dużą odpornością na ścieranie i rozrywanie. Jest także niezwykle przyjemny w dotyku i wywołuje niezapomniane wrażenia już od pierwszego kontaktu z materiałem. Nie należy przy tym zapominać, że firmy zajmujące się dystrybucją tego typu produktów, takie jak Anren Andrzej Świder, oferują wyroby o zróżnicowanej fakturze, gramaturze oraz szerokim wachlarzu kolorów. Dzięki różnorodności oraz wymienionym właściwościom materiały welurowe wykorzystywane są w wielu branżach. Wymienić tu można przede wszystkim:

  • przemysł odzieżowy – na co wpływa fakt, że welur to tkanina bardzo efektowna i niezwykle elegancka. Z materiału tego wykonuje się przede wszystkim bardzo modne sukienki, płaszcze, kurtki, żakiety, a także różnego rodzaju dodatki lub buty. I choć welur kojarzy się wszystkim wyłączne z elegancją i szykiem, to jednak ta szlachetna tkanina pojawia się również w zestawieniach codziennych, a także w stylizacjach sportowych,
  • materiały obiciowe i elementy wyposażenia wnętrz – tkanina ta doskonale sprawdzi się jako obicie na meblach retro, bądź stylizowanych na takie lub na nowocześniejszych formach. Obicia z weluru mogą pojawiać się na kanapach, sofach, krzesłach, a także pufach podnóżkach oraz fotelach. Mogą to być także dodatki, takie jak gustowne aksamitne zasłony, pledy czy poduszki, a nawet tapety lub inne dekoracje ścienne,
  • motoryzacja – oprócz obić, które możemy znaleźć na naszych meblach, z weluru wytwarza się z również obicia tapicerskie w samochodach. Wynika to z faktu, że welur nie nagrzewa się tak mocno jak skóra, a więc jest przyjemniejszy dla naszego ciała. Poza tym jest to materiał oddychający, więc nie pocimy się tak, kiedy na nim siedzimy.

Jak widać welur to materiał, który dzięki swoim właściwościom znajduje szereg zastosowań. Niemniej jednak należy pamiętać, że aby cieszyć się miękkością i szlachetnym wyglądem tkanin welurowych w naszym otoczeniu, musimy z nich odpowiednio korzystać oraz właściwie o nie dbać.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz