Artykuł sponsorowany

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Na czym polega?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka. Na czym polega?
Mały człowiek od swoich pierwszych dni na świecie powinien znajdować się pod szczególną opieką. Aby mógł on zdrowo rosnąć i osiągnąć pełną sprawność ruchową, musi być spełnionych kilka warunków. Niekiedy, z różnych przyczyn, wczesny rozwój dziecka trzeba czasami wspomóc. Na szczęście są dziś terapie pozwalające uzyskiwać w tym zakresie bardzo zadowalające efekty.

Prawidłowy rozwój niemowląt

Wczesny rozwój neuromotoryczny dzieci zależy m.in. od przebiegu porodu, prawidłowo wykonywanej pielęgnacji malucha oraz od tego, czy niemowlę otrzymuje odpowiednią ilość bodźców ruchowych i sensorycznych. Najlepszymi obserwatorami rozwoju dziecka są zwykle rodzice – i to oni pierwsi wychwytują wszelkie niepokojące objawy i jeśli one nie ustępują, zwracają się o pomoc do specjalistów. Dzieci najszybciej rozwijają się w ciągu pierwszych trzech lat życia, najbardziej istotny jest tu zwłaszcza ich pierwszy rok. Jeśli rozwój psychoruchowy  przebiega prawidłowo, maluch każdego dnia uczy się nowych rzeczy, opanowując kolejne umiejętności takie jak siedzenie, raczkowanie, wstawanie. Należy mieć też na uwadze, że każde dziecko ma swój indywidualny rytm rozwoju, do którego rodzice powinni się dostosować. 

Wspomaganie w przypadku zaburzeń

Niestety, czasami łatwo przeoczyć drobne zaburzenia w rozwoju niemowlęcia, a to one są pierwszym symptomem pojawiających się nieprawidłowości. Zaburzenia mogą przybierać różną postać np. asymetrii (wygięcie ciała dziecka z jedną stronę), podwyższonego napięcia mięśniowego (unoszenie barków przez dziecko, zaciskanie piąstek, niepokój i drażliwość), obniżone napięcie mięśniowe (problemy dziecka z utrzymaniem główki w górze, problemy z unoszeniem nóżek przy leżeniu na plecach, problemy ze ssaniem). Nie zawsze zaburzenia skutkują zatrzymaniem rozwoju lub nieosiąganiem którychś jego stopni. Czasem dziecko, owszem, rozwija się, ale przy wykorzystaniu nieprawidłowych wzorców lub niewłaściwych kompensacji, co może źle się odbijać na dojrzewaniu u niego zdolności psychomotorycznych. 

Kiedy niezbędna jest terapia Sl?

Dzięki wczesnemu wykryciu i usunięciu zaburzeń rozwoju neuromotorycznego można uniknąć poważnych zaburzeń sensomotorycznych, problemów z koordynacją czy zaburzeń posturalnych (np. skoliozy). Jeśliby jednak już takie zaburzenia się pojawią, wprowadza się terapię Sl. Jest ona formą rehabilitacji dzieci, u których występują zaburzenia integracji sensorycznej. Rozpoczęcie tej terapii poprzedzone jest testami, ale objawy zaburzeń są zwykle odnotowywane przez rodziców, lekarzy, nauczycieli, opiekunki maluchów. Rehabilitacja dzieci prowadzona jest w specjalistycznych ośrodkach takich jak Nasza Klinika.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz