Artykuł sponsorowany

Walory użytkowe lad chłodniczych

Walory użytkowe lad chłodniczych
W każdym sklepie zajmującym się sprzedażą artykułów spożywczych powinny znajdować się specjalne urządzenia, których zadaniem jest utrzymywanie odpowiednio niskiej temperatury produktów. Jednym z takich urządzeń są lady chłodnicze, wykorzystywane przede wszystkim do przechowywania produktów takich jak mięsa, wędliny, sery i ryby. Poznajmy korzyści płynące z ich użytkowania.

Odpowiednia temperatura produktów

Artykuły żywnościowe takie jak świeże mięso, wędlina, sery czy ryby potrzebują odpowiednio niskiej temperatury, aby jak najdłużej zachować swoją świeżość – to główne zadanie lad chłodniczych. Należy jednak pamiętać, że lady chłodnicze przeznaczone są jedynie do ekspozycji żywności w warunkach chłodniczych, nie zaś do jej magazynowania przez dłuższy czas. Zgodnie z przepisami sanitarnymi po zakończeniu pracy sklepu z lady należy usunąć produkty i przenieść je do miejsca przeznaczonego do ich dłuższego przechowywania. Sama lada powinna zostać następnie dokładnie umyta i osuszona aby usunąć z niej resztki tłuszczu i innych substancji, które mogą stać się pożywką dla bakterii. Brak dbałości o czystość lady szybko objawi się bardzo nieprzyjemnym zapachem dobywającym się z jej wnętrza.

Ochrona i ekspozycja produktu

Każda lada wyposażona je w wysokie przeszklenie, pod którym wykłada się produkty. Przeszklenie to pełni dwojaką funkcję. Z jednej strony zabezpiecza towar przed kontaktem z zanieczyszczeniami (np. dotykaniem przez klientów – towar powinien być nakładany przez pracownika sklepu wyposażonego w odpowiednie akcesoria, takie jak jednorazowe foliowe rękawiczki). Z drugiej strony zapewniają one odpowiednią ekspozycję produktów - lady wyposażone są w dodatkowe oświetlenia, które zapewnia klientom bardzo dobrą widoczność na wystawione produkty oraz ich ceny.

Co brać pod uwagę przy wyborze lady chłodniczej?

Lady chłodnicze, takie jak te w ofercie firmy Frigo System, dzielimy na dwie główne kategorie – grawitacyjne oraz wentylacyjne. Czym się one między sobą różnią? Pierwsze, nazywane statycznymi, przeznaczone są do przechowywania produktów, które są stosunkowo mało wrażliwe na wahania temperatury i mogą być eksponowane na ladzie przez dłuższy czas. Drugie to tzw. lady dynamiczne – wykorzystuje się je do ekspozycji towarów, które wymagają bardzo wąskiego zakresu temperatur i ochrony przed wysychaniem – są to produkty, które bardzo szybko „schodzą” np. wędliny. Przed zakupem lady należy zwrócić uwagę jakiego rodzaju urządzenia potrzebujemy, a także na takie jego parametry jak rodzaj nadmuchu, oświetlenia, wygodę użytkowania czy design.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz