Artykuł sponsorowany

Projektowanie, montaż i serwis komór chłodniczych

Projektowanie, montaż i serwis komór chłodniczych

Komory chłodnicze wykorzystywane są w branży przemysłu spożywczego, handlu artykułami żywnościowymi, a także we wielu podmiotach magazynujących różnego rodzaju materiały. Ich odpowiednie funkcjonowanie, idealne dla danego asortymentu, jest możliwe tylko dzięki precyzyjnemu zaprojektowaniu, montażowi, a także późniejszym działaniom: serwisowania, czy kontrolowania stanu technicznego.

Czym są komory chłodnicze?

Komory chłodnicze to najczęściej modułowe konstrukcje, które zapewniają osiąganie niskich i co ważne stałych temperatur. To dzięki nim owoce, czy warzywa mogą być przetrzymywanie w temperaturze około dwóch stopni Celsjusza, co pozwala zachować ich świeżość. Jeśli chodzi o ich ładowność, zależy to nie tylko od rodzaju komory, ale także od producenta, od którego zostanie ona zakupiona. Z łatwością można jednak znaleźć na rynku urządzenia, które posiadają pojemność nawet do 4000 kilogramów! To wymaga jednak odpowiedniego ich montażu tak, aby m.in. nie doszło w przyszłości do utarty źródła zasilania, czy też wykorzystania całkowitego czynnika chłodniczego.

Odpowiednie zaprojektowanie

Nawet jeśli dane przedsiębiorstwo postanowiło zakupić komory chłodnicze modułowe to, powinny one współpracować z odpowiednią firmą w celu zaprojektowania – przystosowania – danej przestrzeni, do zainstalowania w niej właśnie tego typu urządzeń chłodniczych. Wymaga to bardzo szerokiej wiedzy branżowej, którą wyróżniają się między innymi specjaliści z przedsiębiorstwa Mdem. Zajmuje się ono kompleksowymi wdrożeniami projektów z dziedziny wentylacji, klimatyzacji i chłodnictwa takich, jak np. tworzenie korporacyjnego systemu klimatyzującego. Eksperci tworzący zespół tego podmioty, wielokrotnie mieli również kontakt z komorami, wyposażonymi w kompletny układ chłodniczy i sterowniczy – wymagana jest wiedza dotycząca kalibracji urządzenia – a także w izotermiczną obudowę (np. oparta na systemie modułowych paneli z rdzeniem ze sztywnej pianki poliuretanowej).

Serwis i przeglądy techniczne

Zakłady, które wyposażone są w komory chłodnicze muszą pamiętać także, o ciągłym ich kontrolowaniu. Ważne są przeglądy techniczne, które pozwolą spełniać restrykcyjne normy dotyczące bezpieczeństwa żywności. Mowa o systemach HACCP, czy GHP. Dzisiaj zatem nowoczesne chłodnictwo nie jest związane tylko z klimatyzatorami budynków, ale również z szeregiem innych instalacji chłodniczych w przedsiębiorstwach. Warto zatem wiedzieć, że na rynku należy rozróżniać firmy zajmujące się chłodnictwem mieszkalnym, pojazdowym i komercyjnym, od tych, które gwarantują również usługi w zakresie chłodnictwa przemysłowego!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz