Artykuł sponsorowany

Czy warto spożywać suplementy diety?

Czy warto spożywać suplementy diety?

Obecnie rynek jest przepełniony różnego rodzaju suplementami diety. Sięgamy po nie z wielu powodów – aby poprawić stan naszego zdrowia, przyspieszyć utratę zbędnych kilogramów, wspomóc leczenie, uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych czy ułatwić zasypianie. Napływające zewsząd reklamy potrafią zachęcić nas do ich kupna, jednak czy naprawdę warto spożywać suplementy diety?

Co kryje się pod nazwą suplementy diety?


Suplementy diety to środki spożywcze, będące źródłem skoncentrowanych substancji niezbędnych dla naszego organizmu, takich jak witaminy, minerały, makro- i mikroelementy, enzymy czy tłuszcze. Dostępne są w formie tabletek, kapsułek, ampułek, drażetek, płynów czy saszetek z proszkiem. Mają także zróżnicowany skład, dzięki czemu możemy sięgnąć po środek dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Suplementy diety nie są zamiennikiem, lecz uzupełnieniem zbilansowanej diety i zgodnie z prawem farmaceutycznym nie posiadają właściwości środków leczniczych. Spożywanie suplementów diety, w zależności od ich składu, ma na celu m.in.: uzupełnienie brakujących składników odżywczych, ochronę organizmu przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, wsparcie układu odpornościowego, pokarmowego i krwionośnego czy wsparcie pracy mózgu.

Czy warto przyjmować suplementy diety?


Podstawowym zadaniem suplementów diety jest poprawienie odżywiania i doprowadzenie do zrównoważenia braków określonych składników odżywczych w organizmie. Są nieocenioną pomocą dla osób, które nie mają czasu lub możliwości stosowania zbilansowanej diety, przez co są z góry skazane na różnego rodzaju niedobory. Znaczenie ma także fakt, że spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, zawierającej znacznie zmniejszone ilości składników odżywczych, które nie są w stanie pokryć naszego dziennego zapotrzebowania. Po suplementy diety sięgają także osoby uprawiające sport, aby intensywne treningi przynosiły oczekiwane rezultaty.

Niektóre przypadki wskazują także na konieczność suplementacji. Może ona wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze lub upośledzenia wchłaniania niektórych. Powodem tego najczęściej jest dysfunkcja bądź choroba oraz przyjmowane w związku z nią leki. Konieczność suplementowania diety może wynikać również ze stanu organizmu, jak rekonwalescencja czy ciąża. Zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze dotyczy też osób w podeszłym wieku oraz dzieci w okresie niemowlęcym. Choć suplementy diety nie należą do leków, zdarza się, że są zalecane przez lekarzy, aby wywołać określony efekt odżywczy lub fizjologiczny – dodaje specjalista z portalu o zdrowym żywieniu mlynarski.pl.

W jaki sposób przyjmować suplementy diety i jak wybrać właściwe?


Suplementy diety wywierają określony wpływ na stan zdrowia i funkcjonowanie naszego organizmu. Choć możemy je w łatwy sposób nabyć w aptece, drogerii bądź przez Internet, warto najpierw zasięgnąć porady specjalisty. Odpowiedni dobór składu oraz dawkowanie suplementów diety wymaga ogromnej wiedzy o tym, jak funkcjonuje nasz organizm, a także w jakich proporcjach powinniśmy mu dostarczyć określone składniki odżywcze. Może się zdarzyć, że konieczne będzie wykonanie podstawowych badań, jak na przykład morfologia. Pomóc w tym może nam c, który zadba o prawidłowy dobór suplementacji oraz dawki indywidualnie do naszego zapotrzebowania. Ponadto niewłaściwie dobrane suplementy, zamiast przynieść nam określone korzyści, mogą mocno zaszkodzić.

Warto sięgać po naturalne suplementy diety o sprawdzonym, nieskomplikowanym składzie. Im lista witamin i minerałów jest dłuższa, tym mniejsze są ich dawki i tym samym ich działanie. Należy zwrócić uwagę także na to, aby wybrany środek charakteryzował się wysoką jakością i przyswajalnością. Dobrym rozwiązaniem jest wybór suplementów diety od renomowanych producentów. To daje nam gwarancję, że powstały one z dbałością o jakość i właściwy dobór składników, zostały wyprodukowane przy pomocy nowoczesnych technologii, przebadane i tym samym są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz