Materiał Partnera

Kurs nauki jazdy – najważniejsze zmiany z ostatnich lat

Kurs nauki jazdy – najważniejsze zmiany z ostatnich lat

Zmiany w przepisach związanych z kursami nauki jazdy dokonywane są niemalże co roku. Wiele informacji na ten temat znajdziemy w Internecie, ale najlepszym źródłem będzie oczywiście instruktor. Nie warto pytać osób, które już uzyskały prawo jazdy o to, jak wyglądał ich egzamin – istnieje niemal stuprocentowa pewność, że jego kształt był zupełnie inny.

Kiedy można przystąpić do egzaminu na kategorię A?

Uzyskanie podstawowej wiedzy na temat zakresu kursu nauki jazdy oraz zmian, które zaszły ostatnio w procedurze zdobywania prawa jazdy pozwala na lepsze porozumienie się z instruktorem. Niekiedy pomaga także zweryfikować nasze oczekiwania. Jedną z najbardziej znaczących i zmieniających podejście do kursów zmian jest ta związana z kategorią A, której zdobycie uprawnia do jazdy motocyklem niezależnie od pojemności silnika. Jeszcze kilka lat temu normalną sytuacją było łączenie kursów na prawo jazdy kategorii B oraz A, ponieważ do obu można było przystąpić w okolicy 18 urodzin. Niestety, obecnie sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana – prawo jazdy kategorii B nadal możemy uzyskać już po osiemnastce, ale by zasiąść za sterami jednośladu, musimy poczekać do ukończenia 21 roku życia. Nie zmieniły się jednak wymogi co do procedur wewnętrznych panujących w placówkach prowadzących kursy. Te nadal rozpoczynają się od teorii, a aby zasiąść za kierownicą, musimy zdać tak zwany egzamin wewnętrzny. Zdamy go z łatwością, jeśli wybierzemy szkoleniowców pracujących w placówce o zasłużonej renomie. Jedną z nich jest Prajzner Henryk. Ośrodek szkolenia kierowców działający na rynku od 1999 roku.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – stan na grudzień 2017

Inną z ważnych zmian jest kształt egzaminu teoretycznego. Ten ulega lekkim modyfikacjom w zasadzie co roku, więc przed przystąpieniem do kursu należy dokładnie zapoznać się z obowiązującymi wymogami. W chwili pisania tego artykułu egzamin teoretyczny składa się z dwóch części – pierwsza obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej. Mamy 20 sekund na zapoznanie się z danym pytaniem i później dodatkowe 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. Druga część egzaminu to 12 pytań z wiedzy specjalistycznej; tutaj na zapoznanie się z pytaniem i odpowiedź mamy aż 50 sekund. Cały egzamin trwa 25 minut, a zaliczymy go, uzyskując przynajmniej 68 punktów na 74 możliwe. Baza pytań jest obecnie jawna i składa się z około 3 tysięcy różnych zagadnień.

Kiedy egzamin praktyczny może zostać przerwany?

Najnowszą zmianą jest ta związana z przerwaniem egzaminu – od listopada 2017 roku egzaminator dokonuje jej według własnej oceny sytuacji na drodze, nie zaś według tabelki błędów, jak było dotychczas. Ocenie podlega przede wszystkim to, jak bardzo błąd kandydata na kierowcę naruszył przepisy prawa drogowego lub względy bezpieczeństwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz