Artykuł sponsorowany

Zalety leasingu urządzeń gastronomicznych

Zalety leasingu urządzeń gastronomicznych

Założenie biznesu gastronomicznego pochłania ogromne ilości pieniędzy, dlatego warto szukać oszczędności tam, gdzie tylko jest taka możliwość. Jedną z nich jest leasing urządzeń niezbędnych do funkcjonowania każdego tego typu lokalu.

Proste rozwiązanie

Leasing (od ang. lease, czyli nająć, wydzierżawić) to umowa między dwiema stronami, z których jedna przekazuje drugiej prawo korzystania z konkretnej rzeczy na ustalony czas. W zamian strona udostępniająca daną rzecz otrzymuje od leasingobiorcy ratalne opłaty.

Leasing sprzętu gastronomicznego umożliwia pozyskanie specjalistycznego wyposażenia do zaplecza kuchennego, jak również mebli do wystroju samego lokalu, bez konieczności inwestowania w nie znacznej ilości pieniędzy. Leasing może obejmować zarówno sprzęty używane, jak i nowe, pochodzące tak z kraju, jak i z zagranicy.

Rodzaje leasingu

Istnieją dwa typy leasingu – operacyjny (usługowy) i finansowy (kapitałowy). Leasing operacyjny polega na tymczasowym przekazaniu sprzęty w użytkowanie, jednak w tym przypadku leasingodawca sprawuje piecze nad stanem urządzeń. Leasingobiorca może jednak dokonać wcześniejszej spłaty sprzętu bądź zdecydować o zerwaniu umowy.

-Ten rodzaj leasingu jest korzystny pod względem podatkowym, ponieważ całość raty leasingowej wliczyć można w koszty uzyskania przychodu i zmniejszyć w ten sposób podatek PIT lub CIT. Ponadto, podatek VAT od rat leasingowych jest w tym przypadku opłacany z każdą ratą tłumaczy ekspert reprezentujący firmę TEWA z Warszawy.

Jeśli chodzi o leasing finansowy, to przypomina on tradycyjne kredyty i pożyczki, choć zamiast pieniędzy klient pożycza sprzęt. W przypadku tego typu leasingu, właścicielem urządzeń jest leasingodawca, a ich użytkownik odlicza od podatku tylko amortyzację. Co więcej, podatek VAT od rat w ramach leasingu finansowego musi zostać zapłacony z góry za cały okres trwania umowy.  

Nie wszystko w leasing

Niestety, nie każdy sprzęt można wziąć w leasing. Zwykle firmy udzielają go na sprzęt o wartości wyższej, niż 100 tysięcy zł. Tańsze urządzenia (5-10 tys. zł) można kupić na raty, a wysokość ich oprocentowania zależy od kilku czynników, takich jak wiarygodność klienta czy wartość sprzętu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz