Artykuł sponsorowany

W jaki sposób przygotować lokal do montażu nagłośnienia?

W jaki sposób przygotować lokal do montażu nagłośnienia?

W wielu lokalach, do których chodzimy, zazwyczaj słyszymy muzykę grającą w tle. Taka sytuacja ma miejsce w wielu barach, restauracjach czy innych lokalach gastronomicznych. Nawet udając się na zakupy do galerii handlowej, w każdym sklepie słyszymy muzykę. Jej odtwarzanie możliwe jest dzięki instalacji nagłośnienia. Jednak jak wygląda montaż głośników i innych elementów tworzących system nagłośnieniowy?

Określenie przeznaczenia lokalu, jego pomiar i opis techniczny

Zanim możliwe będzie zamontowanie nagłośnienia w lokalu handlowym lub usługowym, niezbędne jest dokonanie pomiarów wszystkich pomieszczeń, w których chcemy zamontować głośniki. Konieczne jest również przeprowadzenie pomiaru miejsca, w którym planujemy zainstalować urządzenie sterujące nagłośnieniem, czyli odtwarzacz wraz ze wzmacniaczem. Nie można zapomnieć o tym, że takie pomieszczenie musi mieć dostęp do zasilania 230V. Mierząc pomieszczenia, zwraca się uwagę na wszystkie wymiary, czyli długość, szerokość i wysokość. Problemy mogą wystąpić w przypadku nieregularnych wymiarów, które często są spotykane w lokalach. W sytuacji, gdy np. posiadamy sufit kątowy, konieczne jest zmierzenie najniższego i najwyższego punktu.

Kolejnym ważnym krokiem jest określenie przeznaczenia i charakteru lokalu lub sklepu. Największe znaczenie ma uwzględnienie klientów, do jakich kierujemy swoją ofertę. Rodzaj głośników i ich rozmieszczenie zależy również od tego, jacy klienci będą przebywać w danym pomieszczeniu najczęściej. Dla wielu z nas może to wydawać się bez różnicy, aczkolwiek nieco inaczej odbieramy muzykę w centrum handlowym i w sklepach znajdujących się w nim, a inaczej w barach, pubach czy salonach kosmetycznych. Wpływ na to, jak odbieramy muzykę ma przede wszystkim rozmieszczenie systemu nagłośnieniowego.

Planując montaż nagłośnienia w swoim lokalu, nie można zapomnieć o opisaniu parametrów pomieszczenia. W tym zakresie powinniśmy podać materiał wykonania ścian, a także ich grubość i czym są pokryte. Poza tym firma montująca nagłośnienie musi wiedzieć, jaką technologią został stworzony sufit i czy w lokalu istnieją korytarze instalacyjne. Nimi mogą być np. tunele służące do prowadzenia przewodów oświetleniowych, sieciowych itp. Wszystkie te parametry ułatwią przygotowanie potrzebnej ilości materiałów instalacyjnych.

Rozmieszczenie głośników i urządzenia sterującego

Jeśli plan pomieszczeń wraz z potrzebnymi specyfikacjami jest już gotowy, firma zajmująca się montażem systemu nagłośnieniowego może przygotować rozmieszczenie źródeł dźwięku. Głośniki nie mogą być zamocowane w losowych miejscach, ponieważ wtedy dźwięk nie będzie rozchodził się po lokalu równomiernie. Aby ta zasada była spełniona, najczęściej wykorzystuje się większą ilość głośników o mniej mocy, zamiast mniejszej ilości głośników o dużej mocy. Rozmieszczenie głośników w pomieszczeniach jest bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowe wykonanie tej czynności może skutkować uczuciem dyskomfortu wśród klientów. Dlatego zadanie to powinno być wykonane przez fachowców z tej branży. Takich znajdziemy w firmie Monacor-Polska z Wrocławia. Wykonując projekt systemu nagłośnieniowego w lokalu, ważne jest uwzględnienie parametrów głośników takich jak:

  • moc,
  • impedancja,
  • pasmo przenoszenia,
  • skuteczność,
  • kąt ustawienia.

Z kolei urządzenie sterujące, czyli wzmacniacz i odtwarzacz muszą znajdować się w pomieszczeniu, do którego dostępu nie będą miały przypadkowe osoby. Takimi pomieszczeniami mogą być np. zaplecze magazynowe, biuro lub specjalnie wyznaczone miejsce.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz