Artykuł sponsorowany

W jaki sposób pozbyć się zużytych opon?

W jaki sposób pozbyć się zużytych opon?

Przemijające pory roku, a niekiedy też wypadki drogowe, zmuszają nas do wymiany opon. Jednak niezależnie od tego, czy te zużyte zabierzemy z powrotem ze sobą, czy pozostawimy je w zakładzie wulkanizacji, koniec końców trzeba się ich pozbyć. Jednak opon nie możemy tak po prostu wyrzucić do kosza. A więc co z nimi zrobić? W jaki sposób legalnie je zutylizować? Tę sprawę wyjaśniamy w artykule.

Specyfika opon

Myśląc o oponach, pewnie wiele osób bez wahania odpowiedziałoby, że są one wykonane z gumy. Jednak to nie do końca prawda. Guma to faktycznie jeden z głównych składników, ale materiał wykorzystywany do produkcji opon to mieszanka wielu różnorodnych tworzyw. W jej skład wchodzi między innymi sadza, krzemionka, oleje, żywice, stal, a także związki chemiczne. Takie połączenie podczas użytkowania opon w pojeździe, stanowi ich największy atut, zapewniając tak pożądaną odporność i wytrzymałość na uszkodzenia. Niestety w sytuacji, gdy opony zostaną wymienione, staje się ich największą wadą, gdyż syntetyczne substancje użyte do ich produkcji, w sposób naturalny rozkładają się nawet 100 lat. Właśnie dlatego opony muszą zostać poddane utylizacji.

Gdzie oddać opony?

Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, szukając miejsca, gdzie oddamy zużyte opony, jest to, że proces ich utylizacji musi zostać przeprowadzony w określonych warunkach oraz zgodnie z wytycznymi prawa. I tak zlokalizowana na terenie województwa lubelskiego firma Darkan Utylizacja opon Dariusz Kania, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w fachowy sposób zajmuje się utylizacją oraz recyklingiem zużytych opon, zarówno z samochodów osobowych, motocykli, jak również maszyn rolniczych i przemysłowych. Co więcej, oferują odbiór odpadów ze wskazanego miejsca oraz ich transport do swojej siedziby. Z takich usług mogą skorzystać nie tylko firmy czy urzędy, ale także osoby indywidualne. Ponadto w takim miejscu jak to, możliwe jest też oddanie do utylizacji innych elementów wykonywanych z tworzyw sztucznych m.in. zderzaków, dętek, kołnierzy, nadkoli.

Proces recyklingu

Chociaż wcześniej zostało wspomniane, że w skład opon wchodzą różne substancje szkodliwe dla środowiska, jednocześnie mogą stać się one przydatne. Odpowiedni recykling opon pozwala wykorzystać je na nowo. Zużyte ogumienie po specjalistycznym przetworzeniu służy do produkcji niektórych elementów użytkowych, w szczególności tych samochodowych, takich jak np. wycieraczki, uszczelki i dywaniki. Oprócz tego właściwie przygotowany gumowy granulat, używany jest podczas budowy nawierzchni drogowej oraz murawy boiskowej, gdzie ma wpływ na lepszą przyczepność. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz