Artykuł sponsorowany

Czy opakowania tekturowe są ekologiczne?

Czy opakowania tekturowe są ekologiczne?
Opakowania tekturowe są rodzajem opakowań wykorzystywanych do zabezpieczania różnego rodzaju towarów w trakcie ich przewozu lub magazynowania. Stykamy się z nimi niemal na każdym kroku. Korzysta z nich wiele firm w branży spożywczej, meblowej czy przemysłowej. Czy ich powszechne wykorzystywanie nie zagraża środowisku? Sprawdzamy, czy opakowania tekturowe są ekologiczne.

Tektura to tworzywo biodegradowalne!

Jak się okazuje, tekturowe opakowania idealnie wpisują się we współczesne trendy stosowania ekologicznych rozwiązań w każdej sferze życia. Tektura jest nie tylko niedroga, praktyczna i funkcjonalna, ale też biodegradowalna. Do wytwarzania opakowań tekturowych wykorzystuje się wyłącznie wtórne i odnawialne surowce, które są bezpieczne dla ludzi i środowiska. Nie niszczymy kolejnych dóbr natury! Tekturę produkuje się przede wszystkim z makulatury oraz grubszych włókien ścieru drzewnego. Za sprawą swojego pochodzenia, ulega szybkiemu rozkładowi i nie uwalnia szkodliwych substancji.

Recykling opakowań z tektury

Po drugie, opakowania tekturowe można poddać recyklingowi i ponownie je wykorzystać. Warunkiem jest właściwe segregowanie śmieci i umieszczanie tekturowych opakowań we właściwych kontenerach. W ten sposób chronimy przed wycięciem miliony drzew! Do tego przyczyniamy się do oszczędności energii, a także redukujemy poziom zanieczyszczenia wód i powietrza.

Ważne jest, aby nie wyrzucać do pojemnika na papier zatłuszczonych opakowań tekturowych, opakowań wielomateriałowych czy artykułów higienicznych. Tylko właściwa segregacja pozwala ponownie wykorzystać tekturę – dodaje nasz ekspert z firmy Ekopak, producenta opakowań. Na czym polega procedura odzyskiwania papieru?

Etapy recyklingu opakowań tekturowych:

  1. Składowanie makulatury i umieszczenie jej w magazynie.
  2. Rozwłóknianie papieru przez wymieszanie go z gorącą wodą i rozdzielenie na włókna celulozowe oraz wstępne oczyszczanie papieru.
  3. Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń z tektury, rozdzielenie krótkich i długich włókien celulozowych, a następnie poddanie ich obróbce.
  4. Odbarwianie tektury.
  5. Bielenie masy makulaturowej.

Z jednej tony makulatury można uzyskać nawet 900 kg papieru! Niestety nie można przerabiać go w nieskończoność bez pogarszania jego właściwości. Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają trzy- lub czterokrotnie przerabiać włókna makulaturowe. 

Zadbaj o ekologiczny nadruk!

Wiemy już, że opakowania tekturowe są ekologiczne. Musimy wiedzieć, że pełnią nie tylko rolę ochronną, ale też – marketingową. Jeśli zależy nam na dobru środowiska zadbajmy, aby wykonywany na nich nadruk również był ekologiczny. Wybierajmy firmy, które personalizują opakowania z użyciem ekologicznych farb na bazie wody. Takie farby nie degradują środowiska naturalnego i są kolejnym sposobem na to, by zadbać o naszą planetę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz