Artykuł sponsorowany

W jaki sposób oznakowuje się unieważnione znaki drogowe?

W jaki sposób oznakowuje się unieważnione znaki drogowe?

O sposobie poruszania się po drogach decydują znaki i sygnały drogowe. Nie powinniśmy jednak jeździć na pamięć. Oznakowanie może się zmienić i droga, którą dotychczas jeździliśmy do pracy, może okazać się drogą jednokierunkową, uniemożliwiając nam wjechanie w nią. Z tego względu (jak również z innych przyczyn) znaki mogą być unieważnione. W jaki sposób się je oznacza?

Co to jest znak drogowy?

Zacznijmy od tego, czym jest znak drogowy. Znak drogowy to znak, który obowiązuje w ruchu drogowym. Jego znaczenie oraz zakres, w którym obowiązuje, określają polskie przepisy prawa, a dokładniej „Prawo o ruchu drogowym” – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy ANDROS.

  Wyróżnia się następujące rodzaje znaków drogowych:

1. Znaki pionowe:

  • Ostrzegawcze
  • Zakazu
  • Nakazu
  • Informacyjne
  • Kierunku i miejscowości
  • Uzupełniające
  • Tabliczki do znaków drogowych
  • Znaki dodatkowe

2. Znaki poziome – namalowane żółtą albo białą farbą bezpośrednio na jezdni.

Znaki nie w każdym przypadku obowiązują kierowców. Kiedy są unieważnione, stosuje się specjalne oznaczenia.

Oznakowanie unieważnionych znaków drogowych

Unieważnione znaki drogowe są we właściwy sposób oznaczane. Wykorzystuje się do tego specjalne taśmy, których zadaniem jest czasowe unieważnienie stojącego znaku. Ich kolor to fluorescencyjny pomarańczowy umieszczony na czarnym tle, dlatego w łatwy i szybki sposób można je zauważyć. Dzięki rażącym kolorom rzucają się w oczy, skutecznie informując kierowców o zmianach w ruchu. Taśmy są wytrzymałe, wystarczają na trzy miesiące. Do tego czasu nie pozostawiają na znakach śladów kleju. Mogą być dostępne w różnych rozmiarach – najbardziej popularne szerokości to 50 mm, 75 mm oraz 100 mm. Są odporne na warunki atmosferyczne.

W jaki sposób powinny być ustawione znaki drogowe?

Nieunieważnione znaki drogowe powinny być umieszczone na drodze we właściwy sposób. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury, obowiązującego od 3 lipca 2003 roku, znaki:

  • Muszą być ulokowane po prawej stronie jezdni albo nad nią, kiedy odnoszą się do wszystkich pasów ruchu
  • Mają znajdować się w odpowiedniej odległości od siebie – na drodze o dopuszczalnej prędkości powyżej 90 km/h to odległości 50 metrów, a na drogach powyżej 60 km/h – 20 metrów. Na pozostałych odległość wynosi 10 metrów
  • Muszą być umiejscowione w odpowiedniej odległości od jezdni oraz na ustalonej w przepisach wysokości.

Jeśli te normy nie są spełnione, znak jest zasłonięty przez roślinność czy śnieg albo jest zniszczony, nie oznacza to, że nie obowiązuje. Wręcz przeciwnie, w razie niedostosowania się do zasad przez niego wyznaczonych, może zostać nałożony na nas mandat.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz