Artykuł sponsorowany

W jaki sposób leczy się chrapanie?

W jaki sposób leczy się chrapanie?

Jako że chrapanie najczęściej kwalifikujemy jako niegroźną, ale irytującą dolegliwość, niewielu z nas decyduje się na jego leczenie. To poważny błąd, bo chrapanie może być niebezpieczne. Wiedza na ten temat nadal nie jest powszechna i warto się w nią uzbroić, by wiedzieć, o czym świadczy i czym grozi chrapanie. Chrapiące osoby mogą bowiem cierpieć na szereg schorzeń, których nieleczenie może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Dlaczego chrapiemy?

Chrapią mężczyźni i kobiety niezależnie od wieku, ale szansa na pojawienie się chrapania wzrasta wraz z mijającymi latami. Szacuje się, że na świecie chrapie około dwóch miliardów ludzi. Wydawany przez nich odgłos dowodzi nieprawidłowego przebiegu powietrza w górnych drogach oddechowych. Opory, które ono napotyka, powodują wibracje i wywoływany przez nie charakterystyczny dźwięk. Jak dowiadujemy się od specjalistów z centrum medycznego Olimedica, najpoważniejsze przypadki dotyczą całkowitego zablokowania drogi powietrza i krótkotrwałych bezdechów sennych. Jeśli chrapiemy, a po nocy budzimy się z bólem głowy i w dzień jesteśmy senni, to znak, że do naszego mózgu nie dopływa w nocy dostateczna ilość tlenu.

Jakie są przyczyny chrapania?

Przyczyn chrapania może być naprawdę wiele. Od nieprawidłowości w budowie nosa przez polipy, a na przeroście języka skończywszy. U dzieci głównymi winowajcami są najczęściej przerośnięte migdałki, a także zapalenie zatok lub wiotkość krtani. Ta ostatnia dotyczy jednak zazwyczaj najmłodszych dzieci, niemowląt. Szczegółowe badania laryngologiczne pozwalają na ocenienie rzeczywistej przyczyny chrapania i podjęcie leczenia, które będzie mu przeciwdziałać. Badania takie uzupełnia się czasem tomografią komputerową, endoskopią nosa i gardła, a także rynomanometrią – metodą pozwalającą obiektywnie ocenić drożność jamy nosowej.

Metody leczenia chrapania

Czasem leczenie chrapania wymaga metod chirurgicznych polegających na usunięciu wady anatomicznej. Wiele z nich to dla doświadczonego laryngologa formalność i nie wymaga długiego przebywania w szpitalu. Do domu można wrócić już w kilka godzin po zabiegu. Czasem nie jest to konieczne i sama eliminacja wibracji wystarcza do usunięcia chrapania. Zabieg tzw. snoreplastyki polega na wstrzyknięciu pacjentowi preparatu utwardzającego powierzchnię podniebienia miękkiego, dzięki czemu jest mniej podatna na wibracje. Metoda ta nie jest zalecana u osób, które cierpią na bezdech senny, najczęstsze powikłanie chrapania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz