Materiał Partnera

W czym tkwi sekret idealnie ułożonej kostki brukowej?

W czym tkwi sekret idealnie ułożonej kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej nie jest czynnością skompilowaną tylko dla obserwatorów. Aby ułożona powierzchnia brukowa była trwała pod każdym obciążeniem, na każdym terenie musi być poprawnie ułożona. Poprawne ułożenie kostki brukowej wymaga znajomości nie tylko dostępnych na rynku rodzajów kostki brukowej, ale praktycznej wiedzy odnośnie do technik układania. Nie zachowanie kolejności prac przy układaniu kostki brukowej grozi zapadaniem się i pękaniem nawierzchni, co naraża zleceniodawcę na kolejne koszty.

Podjazdy i tarasy mogą mieć różne wykończenie. Popularnymi materiałami wykończenia otoczenia działki są:

  • Kostka brukowa,
  • Kostka z kamienia granitowego,
  • Płytki chodnikowe.

W zależności od materiału zewnętrznego oraz funkcji, jaką ma pełnić podłoże, odpowiednio przygotowuje się teren oraz dobiera się odpowiedni rodzaj podbudowy. Doświadczone firmy zajmujące się układaniem kostki brukowej takie jak, chociażby firma Adrian Jurczyński - Jur-Bud, dopilnują przede wszystkim tego, by grubość podbudowy, została zachowana na całej układanej powierzchni bez straty na estetyce prac, czy też zmian w planowanym wzorze kostki.

Etapy budowy powierzchni brukowej

Chcąc wykonać prawidłowo zlecenie ułożenia kostki brukowej, należy zachować właściwą kolejność prac, a mianowicie:

  • Przygotowanie terenu,
  • Wykonanie podbudowy,
  • Krawężnikowanie,
  • Ułożenie ostatecznej powierzchni.

Podbudowa stanowi o stabilności ułożonej kostki. Dzięki poszczególnym grubościom zastosowanych warstw – zależnych od funkcji, jaką pełni teren, kostka nie zmienia swego położenia, nie ulega pęknięciom ani zniszczeniu pod ciężarem, np. aut dostawczych. Ważne jest, aby nim nastąpią prace związane z ułożeniem poszczególnych warstw podbudowy, wybrać właściwą ilość gruntu rodzimego, oczywiście uwzględniając poziom ostatniej warstwy, jaką jest kostka brukowa.

Podsypka i krawężnikowanie zawsze obok siebie

Podsypka składa się z ułożonych po sobie warstw kamienia (bądź gruzu) oraz piasku. Jeśli układana kostka brukowa dotyczy parkingów, miejsc, po których poruszać się będą ciężkie pojazdy bądź maszyny grubość tej warstwy może sięgać nawet kilkudziesięciu centymetrów. Oczywiście, w każdym przypadku, konieczne jest właściwe zagęszczenie układanych warstw przy pomocy zagęszczarek wibracyjnych oraz zastosowanie stabilizującej grunt włókniny.

Podczas krawężnikowania trzeba z kolei pamiętać o wyznaczeniu poziomu ułożenia kostki, właściwie posadowiony krawężnik będzie o centymetr – dwa niżej kostki.

Opracowanie:
Żelechlinek, Rolnicza 2 A
tel. 721 589 757
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz