Artykuł sponsorowany

W czym tkwi przewaga domów pasywnych nad standardowymi projektami?

W czym tkwi przewaga domów pasywnych nad standardowymi projektami?

Bez zbędnego przedłużania, o domu pasywnym trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że stanowi inwestycję budowlaną tworzoną z myślą o osiągnięciu jak najwyższego stopnia energicznej samowystarczalności. W obecnych czasach budowanie domów z myślą o oszczędzaniu energii zyskuje znacząco na popularności, dlatego też dobrze będzie zaczerpnąć nieco informacji na ten temat.

Domy pasywne, czyli jakie?

Do niedawna budownictwo pasywne uchodziło w wielu kręgach oraz ogólnym rozumieniu ludzi głównie za ciekawostkę architektoniczną. Ze względu jednak na rosnące potrzeby energetyczne społeczeństwa oraz idące za tym zwiększone koszty, jakie to musimy ponosić za energię, sprawiły, że obecnie budowanie domów pasywnych znacznie częściej jest rozpatrywane jako rozsądna opcja. Nie bez znaczenia jest tutaj również kwestia zmieniającego się środowiska naturalnego, o które społeczeństwo naszego kraju coraz częściej zaczyna dbać. Warto wiedzieć, że pierwszy projekt domu pasywnego powstał niemal trzydzieści lat temu w Niemczech, przez co budownictwo tego rodzaju można uznać za stosunkowo młode. Od tego czasu na terenie całej Europy powstało już kilkadziesiąt tysięcy tego rodzaju budynków.

Z bardziej szczegółowych informacji, w związku z budownictwem pasywnym na pewno trzeba wiedzieć o fakcie, że powstające w myśl tej zasady domy mają za zadanie być zbudowane w sposób pozwalający na wykorzystywanie najmniejszej możliwej ilości energii, która to ma dodatkowo służyć ich ocieplaniu. Są one projektowane w taki sposób, aby powstały w efekcie budynek zatrzymywał ciepło pochodzące z różnego rodzaju źródeł odnawialnych w postaci światła słonecznego, ciepła emitowanego przez urządzenia czy też ciepła oddawanego przez grunt i wentylację. W budownictwie pasywnym ważne jest zadbanie o to, aby budynek był skonstruowany z myślą o zastosowaniu odpowiedniej izolacji, mającej za zadanie ograniczyć ilość traconego ciepła w jak najbardziej efektywny sposób.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz wyżej przedstawionych informacji, w sprawie domów pasywnych dobrze będzie poruszyć jeszcze co najmniej kilka zróżnicowanych kwestii. Zanim jednak do tego przejdziemy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne związane z tym informacje udało nam się uzyskać dzięki konsultacji ze specjalistami z firmy Inndom Sp. z o.o. zajmującej się świadczeniem usług związanych między innymi właśnie z domami pasywnymi oraz budownictwem energooszczędnym. Tak więc, w tym temacie warto wiedzieć o fakcie, że powstałe budynki mają również zapewniać mieszkańcom odpowiedni komfort cieplny, który to nie pochodzi od standardowych rozwiązań w zakresie instalacji grzewczych. Zdaniem specjalistów, roczne zapotrzebowanie domów pasywnych potrafi być nawet dziesięciokrotnie niższe.

Jeśli więc zdecydujemy się na zrealizowanie konkretnego projektu domu pasywnego, nie będziemy musieli ciągle korzystać z nieodnawialnych surowców w postaci węgla czy też gazu. Spory wpływ mają tutaj warunki klimatyczne, które w Polsce nie są co prawda idealne, ale wciąż stawiając na budownictwo pasywne w naszym kraju, jesteśmy w stanie osiągnąć znaczne oszczędności. Ważne będzie w tym zakresie ścisłe trzymanie się wytycznych, które to są związane ze stawianiem tego rodzaju budynków – i to już od etapu wybierania konkretnej działki czy też zastanawiania się nad tym, jak powinien wyglądać plan inwestycji.

Pozostałe informacje

Poruszając poszczególne kwestie związane z domami pasywnymi, dobrze będzie wspomnieć również o głównych różnicach w zestawieniu z tymi budowanymi w nieco bardziej tradycyjny sposób. Zatem będą one polegać przede wszystkim na usytuowaniu w terenie oraz ukierunkowaniu względem stron świata. Jak łatwo można się bowiem domyślić, bardzo ważne w tym zakresie jest wykorzystanie potencjału nasłonecznienia do maksimum. Poza tym domy pasywne różnią się również swoim wyglądem, gdyż ich kształt jest bardziej zwarty oraz przybiera formę kompaktową bryły z dodatkiem rozwiązania w postaci przeszklonej ściany.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz