Artykuł sponsorowany

Jak zabezpieczyć plac budowy?

Jak zabezpieczyć plac budowy?

Zabezpieczenie placu budowy jest wymogiem narzuconym przez prawo. Kwestie te są zapisane w Kodeksie pracy i dwóch rozporządzeniach Ministra Infrastruktury, a zwłaszcza w rozporządzeniu z 6 lutego 2003 roku, mówiącego o bezpieczeństwie i higienie wykonywania robót budowlanych. Teren budowy należy zabezpieczyć jeszcze przed rozpoczęciem robót, a jedną najważniejszych kwestii jest ogrodzenie budowlane.

 Ogrodzenie budowlane kluczową w zabezpieczeniu placu budowy

Ogrodzenie budowlane powinno być wykonane w sposób uniemożliwiający dostanie się na teren budowy osób, które nie powinny się na nim znaleźć. Jego minimalna wysokość ma wynosić 1,5 m. Sposób wykonania ogrodzenia nie może stanowić zagrożenia dla ludzi, którzy będą przechodzić obok niego.

Szczegółowe warunki stawiania ogrodzenia mówią, że musi się ono znajdować w odpowiedniej odległości od innych obiektów, np. w strefach zagrożonych spadaniem obiektów. W tym przypadku odległość od takiego miejsca ma wynosić 1/10 wysokości budynku.

Co zrobić, kiedy wykonanie ogrodzenia nie jest możliwe? W takiej sytuacji konieczne jest postawienie tablic ostrzegawczych, które informowałyby o granicach placu budowy. Jeżeli zaszłaby taka potrzeba, można również ustanowić nadzór.

 Tymczasowe ogrodzenie budowlane czy stałe?

Lepiej jest wykonać tymczasowe ogrodzenie budowlane czy stałe? Ogrodzenie stałe jest bez wątpienia bardziej estetyczne, ale z drugiej strony – wymaga znacznych nakładów finansowych. Z tego względu lepiej jest zdecydować się na tymczasowe ogrodzenie, które nie wymaga poniesienia tak dużych kosztów i stwarza więcej możliwości np. na wypadek konieczności zrobienia dodatkowej bramy dla dużych maszyn budowlanych

 Jak jeszcze należy zabezpieczyć teren?

Ogrodzenie budowlane nie jest jedynym elementem, o który musimy zadbać, zabezpieczając teren budowy. Co jeszcze należy zrobić? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z firmy PPR, zajmującej się wynajmem ogrodzeń

Istotne jest wyznaczenie stref niebezpiecznych, stworzenie wejścia i wyjścia dla pieszych oraz zrobienie drogi wjazdowej, ponieważ na plac budowy cały czas dowożone są nowe materiały. Ponadto, należy przemyśleć kwestie związane z wentylacją, jeśli pracujemy w pomieszczeniach i oświetleniem. Trzeba też wyznaczyć miejsce na składowanie produktów budowlanych i zapewnić pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Spraw, o które musimy zadbać jest wiele, ale należy zrobić to jak najszybciej, aby móc rozpocząć prace budowlane i zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom budowy, jak i osobom postronnym.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz