Artykuł sponsorowany

Usługi ze stali

Usługi ze stali

Najczęściej wyroby ze stali stosowane są w budownictwie. Stanowią jeden z powszechniej stosowanych rozwiązań do wykonywania konstrukcji metalowych, czy zbrojenia materiałów. Trudno sobie wyobrazić wielkie mosty, czy wieżowce bez zastosowanego tam żelaza. Metal ten nie da się niczym zastąpić a wynalezienie żelbetonu rozpoczęło rewolucję w budownictwie. Czy jeździlibyśmy samochodami, gdyby nie było żelaza? Czy nasze podwórka zyskałyby trwałe metalowe ogrodzenia bez stali? Żaden metal kolorowy nie jest na tyle dostępny i tani jak żelazo. I choć widok złomowiska jest nadzwyczaj smutny, to warto wiedzieć, że zgromadzony tak surowiec, posłuży nam po raz wtóry.

Złomowisko to nie tylko serial telewizyjny

Trudno powiedzieć kiedy powstało pierwsze złomowisko, nie jest to jednak czas odległy. Dawniej żelazo przetapiano na bieżąco a przedmioty użytkowe reperowano. Dopiero w czasach powojennych nastąpiło nagromadzenie odpadów metalowych, nie wiadomo jednak, czy były przetapiane, czy tylko składowane. Złomowiska bardzo rozpowszechniły się w Polsce w latach 90 – tych dwudziestego wieku, kiedy w naszym kraju nastąpił dobrobyt tak duży, że przestano się interesować odnawianiem metalowych sprzętów i oddawano je z chęciom zbieraczom.
To wtedy zaczęły powstawać ogromne przedsiębiorstwa segregujące odpady i zarabiające na odsprzedaży złomu hutom. Był to w tamtych czasach naprawdę złoty (rdzawy) interes.

Co to jest złom

Mianem złomu są określane wszystkie przedmioty metalowe, które mogą zostać poddane procesowi recyklingu, na przykład poprzez ich stopienie i powtórne wykorzystanie do produkcji innego surowca.

Do złomu zaliczane są wszystkie produkty metalowe nadające się do recyklingu, a więc:

  • odpady metalowe powstałe w procesach produkcyjnych,
  • stare karoserie samochodowe,
  • elementy konstrukcyjne z budynków z rozbiórki,
  • metalowe odpady komunalne (puszki, różnego rodzaju metalowe pojemniki itp.).

Recykling stali a ekologia

Oddawanie zużytych części przedmiotów, które nie nadają się już do użytku, odgrywa bardzo istotną rolę w ochronie otaczającego nas środowiska przyrodniczego.

Recykling stali może przynieść korzyści:

  • Jest tańszy niż pozyskanie surowej rudy żelaza.
  • Przetworzenie stalowego materiału umożliwia znaczną redukcję zużycia energii w porównaniu z procesem produkcji z surowego żelaza.
  • Produkcja stali z materiałów poddanych recyklingowi zmniejsza ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery w porównaniu z procesem produkcji z użyciem surowej rudy.

Dotyczy to nie tylko recyklingowi metalu, warto więc segregować odpady z własnego gospodarstwa domowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz