Artykuł sponsorowany

Usługi asenizacyjne. Co wchodzi w ich zakres?

Usługi asenizacyjne. Co wchodzi w ich zakres?

Tradycyjne gospodarstwo domowe, placówka publiczna, kulturalna czy biurowiec to tylko niektóre obiekty, które produkują ścieki. Są one naturalną częścią życia ludzi, którzy korzystają z sanitariatów, myją się, przygotowują posiłki, a w konsekwencji wylewają do kanalizacji brudną wodę czy płynne resztki jedzenia. Przepełnione szambo może stać się sporym problemem, dlatego warto mu zapobiegać, korzystając z usług asenizacyjnych.

Czym jest asenizacja?

Mieszkańcy dużych miast sporadycznie mają kontakt z charakterystycznym samochodem-cysterną, który z podziemnego zbiornika wyciąga nieczystości. W domach jednorodzinnych na przedmieściach czy na osiedlach odległych od miasta często kanalizację miejską zastępuje lokalne szambo. Zbiornik – nawet największy i najlepiej przystosowany – nie zapewni miejsca na ścieki przez wiele lat. Częstotliwość jego opróżniania jest uzależniona zarówno do pojemności, jak i od liczby domowników oraz intensywności produkcji płynnych odpadów. Zazwyczaj po firmę asenizacyjną trzeba dzwonić raz w miesiącu.

Asenizacja to słowo, które przez lata zmieniło swoje znaczenie. Pierwotnie odnosiło się do poprawy warunków zdrowotnych w miastach. Obecnie ten termin jest zarezerwowany dla branży usługowej, która zajmuje się wywozem płynnych nieczystości. Wywóz ścieków, wbrew pozorom, nie jest prostym zadaniem. Odpady z przydomowych szamb czy zbiorników komunalnych stanowią zagrożenie dla środowiska. Przesącz do wód gruntowych prowadzi do ich poważnego skażenia, a drobnoustroje z odpadów są idealnym źródłem chorób o charakterze epidemiologicznym. Dlatego firmy takie jak Usługi Asenizacyjne W. J. Plichta w Kartuzach nie tylko mają odpowiednie zezwolenia, ale też dysponują profesjonalnym sprzętem i możliwościami utylizacji płynnych odpadów.

Co obejmują usługi asenizacyjne?

Zgodnie z definicją, jaką przyjęły władze w odniesieniu do tej dziedziny działalności gospodarczej, przez usługi asenizacyjne rozumie się wywożenie płynnych nieczystości, w tym ścieków komunalnych i przemysłowych. Firmy, które świadczą takie usługi oferują opróżnianie:

  • szamb ulokowanych przy domach jednorodzinnych,
  • zbiorników przydomowych oczyszczalni ścieków,
  • zakładowych oczyszczalni ścieków,
  • zbiorników odpadów płynnych w zakładach przemysłowych,
  • szamb w gospodarstwach rolnych.

Do wybierania i transportu płynnych odpadów wykorzystuje się specjalne pojazdy asenizacyjne z pojemną beczką na nieczystości pompą i długim wężem. Ten ostatni element jest niezwykle ważny ze względu na to, że w odpadach znajduje się wiele lotnych toksyn. Specjalistyczny sprzęt ułatwia pracownikom wybranie zanieczyszczeń bez narażania się na zatrucie. Odpady wywozi się do oczyszczalni ścieków lub w inne miejsce, w którym są poddawane utylizacji.

Firmy, które świadczą usługi asenizacyjne, często rozszerzają też swoją ofertę o prace takie jak udrażnianie i czyszczenie kanalizacji, czyszczenie separatorów, zbiorników bezodpływowych czy inspekcje TV.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz