Materiał Partnera

Zasada działania i miejsce zastosowania separatorów tłuszczów

Zasada działania i miejsce zastosowania separatorów tłuszczów

Separator tłuszczów to urządzenie, które zostało wyprodukowane w celu zatrzymywania tłuszczów, olejów, skrobi i substancji stałych zawartych w ściekach bytowo-gospodarczych. W wielu miejscach zastosowanie takiego separatora jest niezbędne, a jego brak może skutkować nałożeniem kar finansowych. Wiąże się to z przepustowością sieci kanalizacyjnej oraz, przede wszystkim, ochroną środowiska. Jak działają separatory tłuszczu i gdzie należy je stosować?

Na czym polega separacja tłuszczów?

Separatory tłuszczów zbudowane są ze zbiorników wykonanych z polietylenu. Produkty dobrej jakości będą cechowały się odpornością na promieniowanie słoneczne, uszkodzenia mechaniczne oraz zachowają trwałość przez długi czas.

Proces separowania tłuszczów odbywa się w specjalnej komorze i polega na zasadzie flotacji. Oznacza to, że tłuszcze i oleje, z racji swojej mniejszej gęstości, wypływają na powierzchnię wody, a wszelki osad zostaje na dnie zbiornika. W środkowej jego części umieszczony jest odpływ, do którego dostaje się względnie czysta woda. Tuż nad separatorem można zamontować urządzenie do pobierania próbek w celu kontrolowania efektywności pracy separatora.

Należy wiedzieć, że do separatorów tłuszczów nie wolno doprowadzać ścieków zawierających fekalia i środki chemiczne zawierające lub uwalniające chlor. Negatywny wpływ na proces separowania mogą mieć także większe substancje stałe i odpady produktów spożywczych.

Gdzie stosuje się separatory tłuszczów?

Zastosowanie separatora tłuszczów wymagane jest we wszystkich miejscach, w których konieczne jest oddzielenie tłuszczów oraz olejów roślinnych i zwierzęcych z produkowanych ścieków. Są to głównie zakłady przemysłowe i rzemieślnicze związane z szeroko pojętą gastronomią. Należą do nich między innymi:

  • masarnie, zakłady produkcji mięsa i wędlin;
  • kuchnie i przedsiębiorstwa gastronomiczne, np. w restauracjach, hotelach;
  • grille, smażalnie i punkty wydawania posiłków ze zwrotem naczyń;
  • wytwórnie margaryny, chipsów, orzeszków i frytek;
  • zakłady cateringowe;
  • olejarnie i rafineria oleju jadalnego.

Jak dobrać odpowiedni separator?


Pracownicy firmy Euro Szakk Pl Konrad Zych podkreślają, że wybierając separator tłuszczów, należy uwzględnić kilka istotnych kwestii. Należy do nich głównie miejsce pracy urządzenia. Rodzaj separatora będzie zależał od produkowanych odpadów. Inne czynniki wpływające na wybór odpowiedniego produktu to: maksymalna temperatura i ilość wody brudnej, gęstość oddzielanych tłuszczów i olejów oraz wpływ środków do mycia i czyszczenia.

Opracowanie:
Rudniki, Polna 9
tel. 605 054 205
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz