Artykuł sponsorowany

Urządzenia do sterylizacji nie tylko w medycynie

Urządzenia do sterylizacji nie tylko w medycynie

Wysoki poziom higieny jest warunkiem ograniczenia do minimum rozwoju różnych drobnoustrojów powodujących mniej lub bardziej poważne infekcje. Zachowanie czystości jest szczególnie ważne w gabinetach lekarskich, kosmetycznych czy salonach tatuażu – w tym celu w takich miejscach stosuje się urządzenia do sterylizacji.

Ryzyko zakażeń w salonach usługowych i gabinetach

Bakterie chorobotwórcze towarzyszą nam na każdym kroku, a te najbardziej agresywne potrafią wywołać bardzo groźne i trudne do wyleczenia choroby. Szczególnie podatne na zakażenie są te osoby, których organizm jest osłabiony lub został narażony na skaleczenia lub otarcia. Takie sytuacje dotyczą większości salonów usługowych z obszaru kosmetologii i medycyny, ale również salonów fryzjerskich i salonów tatuażu, w których wykonuje się zabiegi z naruszeniem ciągłości skóry. Ryzyko skaleczenia w salonie fryzjerskim jest wprawdzie niewielkie, ale podczas golenia już znacznie się zwiększa, podobnie jak w czasie depilacji czy inwazyjnych zabiegów kosmetycznych.

Obowiązkowe jest też przestrzeganie zasad higieny w gabinetach stomatologicznych, dermatologicznych i innych, w których wykonuje się nawet najdrobniejsze zabiegi. Przenoszenie bakterii następuje zarówno poprzez dłonie, jak i kontakt z narzędziami używanymi wcześniej u innego pacjenta. W przypadku skaleczenia czy nakłuwania skóry tradycyjne mycie nie jest wystarczające do wyeliminowania zagrożenia, dlatego wszystkie narzędzia powinny być poddawane procesowi sterylizacji w profesjonalnych urządzeniach medycznych. Powszechną metodą sterylizacji jest też oddziaływanie światłem ultrafioletowym, które niszczy wszelkie drobnoustroje.

Urządzenia do sterylizacji narzędzi

Firmy zajmujące się dystrybucją profesjonalnych urządzeń dla medycyny, wśród których znalazł się także Labfunk, dostarczają na zamówienie szereg profesjonalnych aparatów przeznaczonych do przeprowadzania procesu sterylizacji zarówno narzędzi, jak i pomieszczeń. Do najpopularniejszych, stosowanych zarówno w gabinetach medycznych, jak i w kosmetyce, zaliczają się autoklawy, wykorzystujące do sterylizacji parę wodną pod ciśnieniem, która – zależnie od wysokości ciśnienia – zwiększa temperaturę środowiska nawet do 135 st. C. Taka metoda ma przewagę nad tradycyjnym gotowaniem w destylowanej wodzie, ponieważ skuteczniej eliminuje zarówno drobnoustroje, jak i przetrwalniki.

Poza autoklawami w sterylizacji powszechnie stosuje się też lampy bakteriobójcze do podnoszenia czystości mikrobiologicznej pomieszczeń. Lampy te umieszcza się na ścianie, suficie lub specjalnym stojaku i włącza na określony czas w pomieszczeniu. Emitowane przez nie światło UV o określonej długości fali dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz inne drobnoustroje. Lampy UV mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno w dziedzinie medycyny, jak i w kosmetologii, a nawet w przetwórstwie żywności, produkcji kosmetyków i farmaceutyce. W utrzymaniu czystości pomagają też myjki ultradźwiękowe, które są powszechnie wykorzystywane do mycia szkła laboratoryjnego, narzędzi chirurgicznych i stomatologicznych oraz innych tego typu zadań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz