Artykuł sponsorowany

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego

Umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego

Akt notarialny w porównaniu ze zwykłą umową cywilnoprawną jest dokumentem dużo bardziej pewnym. Mając w planach zakup nieruchomości z pewnością warto zastanowić się nad kwestią podpisania ze sprzedającym umowy przedwstępnej, która będzie miała formę aktu notarialnego. Takie rozwiązanie jest dużo bardziej korzystne i bezpieczne dla obu stron dokonujących transakcji.

Akt notarialny czyli pewność

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że akt notarialny dużo trudniej podważyć aniżeli ma to miejsce w przypadku umowy cywilnoprawnej. Istotna jest także moc samego dokumentu w sądach i urzędach. Umowy zawierające jedynie podpisy obu stron mają pod względem formalnym dużo mniejszą moc aniżeli ta sama umowa, ale potwierdzona przez notariusza.

Akt notarialny jest dokumentem o szczególnej formie. Notariusz sporządza treść dokumentu dbając aby wola stron była wyrażona w poprawny i zgodny z normami prawnymi sposób, a także wyjaśnia stronom różnice pomiędzy zaliczką, a zadatkiem. Nadając formę notarialną zyskujemy gwarancję, że podpisany dokument nie ulegnie zniszczeniu lub zagubieniu. Ponadto mamy pewność, że jego treść nie ulegnie sfałszowaniu. Przecież oryginał dokumentu cały czas będzie złożony w kancelarii notarialnej. Wszelkie zmiany w umowie również będą wymagały pomocy notariusza.

Podpisując umowę w formie aktu notarialnego mamy gwarancję, że jej zapisy są zgodne z literą prawa. Weryfikowane są również wszystkie dokumenty dotyczące danej nieruchomości, w tym kwestie własności i praw do lokalu.

Konsekwencje niewywiązania się z umowy

Konstrukcja umowy przedwstępnej sprzedaży sprawia, że w wypadku jeśli jedna ze stron nie wywiąże się z jej postanowień, to może zostać pociągnięta do odpowiedzialności przez drugą stronę. Dla przykładu jeżeli obecny właściciel lokalu nie wywiąże się z umowy i nie sprzeda go nam, to mamy pełne prawo dochodzić przed sądem obowiązku finalizacji transakcji. Wydane przez sąd orzeczenie zastępuje w takiej sytuacji oświadczenie woli sprzedającego, takiego zabezpieczenia nie daje nam natomiast umowa przedwstępna w formie pisemnej.

Większość osób finansuje zakup nieruchomości posiłkując się kredytem bankowym. W umowie może zatem znaleźć się zapis, że warunkiem finalizacji transakcji jest uzyskanie przez kupującego stosownego kredytu.

Posiadając umowę przedwstępną, która nie ma mocy aktu notarialnego, również możemy domagać się odszkodowania. Niestety nasze roszczenia będą w takiej sytuacji ograniczone wyłącznie do wykazanej szkody powstałej przez nie zawarcie umowy przedwstępnej. Można tu wymienić m. in. koszt sporządzenia umowy czy koszt opłat sądowych. Ale oprócz wydatków podstawowych zazwyczaj jedna ze stron transakcji ponosi także nieplanowane koszty wynikające chociażby ze straty czasu, jaki musiała poświęcić oczekując na zawarcie umowy sprzedaży. W takiej sytuacji właśnie akt notarialny stanowi skuteczne narzędzie, które może zdyscyplinować drugą stronę transakcji i pozwolić na jej skuteczną finalizację.

Podsumowując, w celu sporządzenia przedwstępnej umowy warto zwrócić się o pomoc do kancelarii notarialnej. Kancelaria Notarialna Olimpia Płonka Katarzyna Wojdyło-Rudzka s.c. w Katowicach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz