Artykuł sponsorowany

Usługi notarialne w zakresie intercyzy

Usługi notarialne w zakresie intercyzy

W temacie usług notarialnych trzeba wiedzieć przede wszystkim to, że ich zakres jest bardzo obszerny. Warto przy tym wiedzieć, że czynności notarialne dokonywane przez notariusza są określane zgodnie z Ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie. Jednakże, w ramach tego wpisu pragniemy skupić się jedynie na najważniejszych informacjach w temacie intercyzy.

Podstawowe kwestie

Intercyza to coraz częściej spisywany dokument przez małżonków. Jak łatwo się tutaj domyślić, trend ten wynika bezpośrednio z faktu, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z coraz większą ilością rozwodów. W efekcie, wiele osób woli stosownie zabezpieczyć się pod kątem finansowym zanim zawrą małżeństwo. Na pewno niejednokrotnie zetknęliście się z informacją, że w naszym kraju już niemal co drugie małżeństwo kończy się rozwodem. Jest to częściowo prawdą, przynajmniej w niektórych regionach, dlatego też zdecydowanie warto zastanowić się przed zawarciem małżeństwa nad tym, czy aby spisanie rozdzielności majątkowej nie będzie rozsądnym wyjściem. Zanim jednak to zrobimy, dobrze będzie zaczerpnąć nieco przydatnych informacji.

I tak, w temacie intercyzy musimy wspomnieć na początek o tym, że jest to umowa przedmałżeńska o charakterze majątkowym. Stosując tutaj metodę uproszczenia, można z pewną dozą pewności stwierdzić, że intercyza stanowi poniekąd przeciwieństwo wspólności majątkowej. Przy tym, trzeba jednak pamiętać, że intercyza wcale nie musi się wiązać z oddzieleniem majątków osobistych przez małżonków. Z innych informacji, w związku z intercyzą na pewno dobrze wiedzieć także to, że tego rodzaju dokument zaczyna obowiązywać w momencie, gdy już dojdzie do formalnego zarejestrowania związku małżeńskiego. Możliwe jest również sporządzenie podobnego dokumentu po zawarciu małżeństwa. Istnieje tutaj jednak pewna różnica pod kątem nazewnictwa, gdyż mamy wówczas do czynienia z majątkową umową małżeńską.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Jako że temat intercyzy jest bardzo obszerny, po najbardziej przydatne informacje zwróciliśmy się do specjalistów z kancelarii notarialnej Renata Kuczera-Nowak. Udało nam się w efekcie ustalić, że w przypadku intercyzy mamy do czynienia z możliwością wyboru jednego z czterech rodzajów ustroju majątkowego. Najpierw skupmy się na opisie rozszerzenia wspólności majątkowej. Tutaj, zadaniem małżonków jest ustalenie przedmiotów należących do ich majątków osobistych, które to wejdą do wspólnego majątku. Może to być chociażby mieszkanie czy samochód. Oprócz tego, do czynienia możemy mieć również z ograniczeniem wspólności majątkowej. Polega to na osiągnięciu zgody przez małżonków co do tego, jakie przedmioty wyłączyć ze wspólnego majątku. Przedmioty te pozostają oczywiście w majątku osobistym.

Wspomnieć należy również o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. W tym przypadku, mamy do czynienia z brakiem pojęcia w postaci wspólnego majątku, gdyż małżonkowie mogą w ramach tego dokumentu dysponować swoimi osobnymi majątkami osobistymi. Na koniec, w tym temacie trzeba jeszcze wspomnieć o jednym dokumencie w postaci rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Jest to dość specyficzna umowa, gdyż znajduje ona zastosowanie w momencie, gdy małżonkowie podejmują decyzję o rozwodzie. W takiej sytuacji, małżonek o mniejszym majątku osobistym może domagać się wyrównania majątku do poziomu majątku osobistego drugiego małżonka.

To nie wszystko

Omawiając poszczególne kwestie związane z usługami notarialnymi w zakresie spisywania intercyzy, warto wspomnieć o tym, że wspólność majątkowa odznacza się ograniczonym zakresem. Oznacza to, że w skład wspólnego majątku nie mogą wejść określone przedmioty. Mowa o przedmiotach na drodze dziedziczenia, darowizny czy zapisu. Co więcej, to samo znajduje zastosowanie w przypadku praw majątkowych z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej, a także praw niezbywalnych. Co ciekawe, w naszym kraju zdecydowanie najczęściej możemy spotkać się z decyzją o zawarciu intercyzy wprowadzającej ustrój rozdzielności majątkowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz