Artykuł sponsorowany

Umowa darowizny jako optymalna forma przeniesienia własności.

Umowa darowizny jako optymalna forma przeniesienia własności.

Umowę darowizny określa Kodeks Cywilny. Najczęściej decydujemy się na podarowanie bliskim nieruchomości, samochodu lub pieniędzy, ale tak naprawdę umowa darowizny może dotyczyć dowolnej rzeczy, która posiada określoną wartość i chcemy przekazać ją na rzecz drugiej osoby. Dzięki niej można przekazać także udział w spółce oraz akcje. Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa darowizny?

Strony oraz przedmiot darowizny

Umowa darowizny musi dokładnie określać kto jest darczyńcą, kto obdarowanym oraz jaki jest przedmiot darowizny. Warunkiem koniecznym jest, aby przedmiot był własnością darczyńcy. W umowie zobowiązuje się on do przekazania go do majątku obdarowanego, a ten z kolei musi potwierdzić, że przedmiot ten przyjmuje. Ważna umowa musi zawierać także datę oraz miejsce jej sporządzenia. Rzeczy, które są objęte małżeńską wspólnotą majątkową, mogą być przekazane w darowiźnie tylko i wyłącznie za zgodą współmałżonka. Umowa darowizny przedmiotu o niedużej wartości może zostać sporządzona bez udziału notariusza.

Darowizna nieruchomości

Najpopularniejszym przedmiotem darowizny jest nieruchomość. Umowa tego typu musi zostać sporządzona przez kancelarię notarialną w formie aktu notarialnego. Darczyńca powinien być także przygotowany na związane z tym koszty. Składają się na nie: taksa notarialna, podatek VAT, opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej oraz podatek od spadków i darowizn. Warto znaleźć notariusza, który rzeczowo przeprowadzi nas przez cały proces darowizny. Zaufaną specjalistką jest pani Katarzyna Ogonowska, która prowadzi swoją kancelarię w Gdańsku. Gwarantuje ona czytelność i przejrzystość sporządzanych dokumentów. Najczęściej to rodzice decydują się przekazać nieruchomość na rzecz swoich dzieci. Wraz z podpisaniem przez nich dokumentów tracą oni prawa do mieszkania, czy też domu. Zabezpieczeniem dla darczyńcy może być wpis służebności danej nieruchomości na jego rzecz w dziale III księgi wieczystej, o ile taka księga istnieje.

Kto jest zwolniony z podatku od darowizny?

Podatku od darowizny nie musi płacić każdy, który się na taką formę przekazania własności decyduje. Zwolnieni są z niego małżonkowie, nie dotyczy to jednak eksmałżonków. Na ulgę tego typu mogą liczyć zstępni, czyli syn, córka, wnuki i prawnuki. A także wstępni, czyli rodzice, dziadkowie. Ponadto z podatku zwolnione jest rodzeństwo oraz ojczym, macocha i pasierbowie. Obdarowani muszą zgłosić nabycie praw majątkowych do danej nieruchomości naczelnikowi urzędu skarbowego. Mają na to miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz