Artykuł sponsorowany

Układanie ogrzewania podłogowego – co po kolei?

Układanie ogrzewania podłogowego – co po kolei?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz chętniej stosowane w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Nic w tym dziwnego, ponieważ rozwiązanie to daje wiele możliwości nie tylko aranżacyjnych, ale również technologicznych. Obecnie stosuje się je w całym domu, a nie jedynie w łazienkach, jak miało to miejsce do tej pory. Ważne jest zatem prawidłowe położenie instalacji, która w przyszłości nie będzie sprawiała problemów. Jak to zrobić?

Prace montażowe krok po kroku

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, warto zaplanować każdy krok. Okazuje się bowiem, że źle zainstalowane może przynosić problemy, a jego naprawa może skutkować skuwaniem i wymianą całej podłogi. Zapewne każdy inwestor chciałby tego uniknąć. Jak zatem przygotować podłoże i rury do ogrzewania podłogowego, aby mieć pewność, że po uruchomieniu cały system będzie działał bez zarzutu?

Zanim właściciel budynku lub zatrudniony przez niego fachowiec zabierze się za układanie całej instalacji, dobrze byłoby, aby przygotował sobie wcześniej projekt całości. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko popełnienia błędu podczas montażu ogrzewania podłogowego. Należy mieć na uwadze, że taką instalację wykonuje się najczęściej „na mokro”. Co to oznacza? Po ułożeniu rur i kabli należy na nie wylać beton. Jest to o tyle istotne, że wykonanie poprawek będzie co najmniej niemożliwe, jeśli nie utrudnione, ponieważ całość wylewki trzeba będzie skuć, a to oznacza dodatkowy czas realizacji i kolejne koszty.

Jak przygotować podłoże i wykonać instalację?

Ekspert z firmy Mikroinstal Andrzej Cichor radzi, aby jeszcze przed położeniem całej instalacji dokładnie przygotować podłoże. Musi być ono idealnie równe w poziomie, ponieważ od tego zależy prawidłowe ułożenie płyty izolacji termicznej. Jeśli ta nie będzie dokładnie przylegać do podłoża, wówczas może dojść do popękania kolejnych warstw, w których będą zatopione rury i kable, a to grozi uszkodzeniem tych elementów.

Fachowcy, którzy na co dzień zajmują się układaniem ogrzewania podłogowego, wzdłuż ścian zawsze wykonują izolację brzegową, dzięki czemu możliwe jest oddzielenie ściany od płyt grzejnych. Ma to na celu nie tylko zniwelowanie strat ciepła, ale również pochłanianie naprężeń, które mogą pojawić się podczas zmian temperatury, kiedy podłoga kurczy się i rozszerza. Taką izolację wykonuje się z tych samych materiałów, co izolację poziomą. Jej wysokość powinna wynosić tyle, aby bez problemu zrównała się z wylewką betonową.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz