Artykuł sponsorowany

Układanie kostki brukowej – na co warto zwrócić uwagę?

Układanie kostki brukowej – na co warto zwrócić uwagę?

Czy wiesz, że kostka brukowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do budowy podjazdów, eleganckich ścieżek czy też miejskich chodników? Charakteryzuje się ona bowiem estetycznym wyglądem i wysoką trwałością. Warto jednak pamiętać, że ta druga cecha w dużej mierze jest uzależniona od sposobu ułożenia kostki oraz od  jakości wykonanej pracy. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, podczas realizacji tego zadania.

Etapy układania kostki brukowej

Układanie kostki brukowej - podobnie jak większość innych prac, związanych z estetyką domu i ogrodu – można podzielić na kilka, podstawowych etapów. Każdy z nich - w mniejszym bądź większym stopniu - przyczynia się do efektu końcowego. Od staranności wykonywania zadań zależy również czas eksploatacji kostki – większa dokładność zazwyczaj  jest równoznaczna z dłuższą trwałością. Można wyróżnić następujące czynności:

  • korytowanie – polega ono na stworzeniu zagłębienia w podłożu, na powierzchni którego planujemy położyć kostkę brukową. Na tym etapie ważne jest wyrównanie ziem oraz stworzenie lekkiego spadku, który ma ułatwiać odpływ wód gruntowych,
  • układanie warstwy stabilizacyjnej – wysypanie tłucznia, czyli naturalnego kruszywa, uzyskanego ze skały,
  • układanie podkładu pod kostkę – oprócz tłucznia, niezbędne jest także zastosowanie około 10 cm warstwy piasku,
  • ciasne układanie kostki – ostatni i najważniejszy etap prac brukarskich.

Najczęściej popełniane błędy podczas układania kostki

Mimo, że na temat układania kostki brukowej można znaleźć mnóstwo informacji, wciąż zdarzają się podstawowe błędy, dotyczące prac brukarskich. Najczęściej już na etapie wykonywania podbudowy można zauważyć nieprawidłowości – np. niedostosowanie grubości kostki do podłoża i do charakteru planowanych obciążeń. Warto zaznaczyć, że w przypadku przeznaczenia kostki wyłącznie do celów spacerowych, wystarczy warstwa 20 cm, a z kolei, jeśli będą po niej poruszać się ciężkie pojazdy – około 40 cm. Innym, równie często spotykanym niedociągnięciem jest nieodpowiednie komponowanie elementów, czyli nieuwzględnienie naturalnych różnić między poszczególnymi elementami kostki – co ostatecznie prowadzi do nieestetycznego efektu finalnego.

Profesjonalna firma brukarska – czym powinna się charakteryzować?

W związku z tym, że kostka brukowa powinna służyć przez wiele lat – coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie profesjonalnej firmy, działającej w branży brukarskiej. Ważnymi kryteriami, decydującymi o podpisaniu umowy ze zleceniobiorcą są: doświadczenie i opinie innych klientów. Często polecanym przedsiębiorstwem jest Ped-Bruk Zakład Budowlany, którego właścicielem jest Piotr Dudek. Klienci są zadowoleni z jakości wykonanych prac oraz komunikacji między firmą a konsumentem.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz