Materiał Partnera

Układanie i zastosowanie kostki granitowej

Układanie i zastosowanie kostki granitowej

Kostka granitowa wyróżnia się trwałością i walorami estetycznymi. Można powiedzieć o niej, że jest wieczna – raz położona nie będzie wymagała renowacji. Granit to szlachetny materiał, który nadaje prestiżu i elegancji każdemu domowi, przy jakim zostanie wykorzystany. Przyjrzyjmy się, gdzie będzie wyglądała najkorzystniej i jak przebiega jej układanie.

Układanie krok po kroku

Najlepiej jest powierzyć układanie kostki granitowej firmie brukarskiej, która ma w tym doświadczenie. Taką jest Jan-Bruk, który oferuje usługi brukarskie na wysokim poziomie.

Warto jednak wiedzieć jak przebiega ten proces.

Pierwszy krok to wyznaczenie terenu, gdzie ma zostać położona kostka. Jeśli ma znaleźć się tam wzór, firma brukarska musi przed wykonaniem przedstawić nam projekt do akceptacji – dopiero po tym można przystąpić do prac.

Następnie na wybranym pod kostkę terenie należy wykonać wykop. Jego głębokość zależy od kilku czynników: rozmiarów kostki, szacowanych obciążeń, kształtu terenu i rodzaju podłoża.

W tak uzyskanym wykopie warstwami układa się warstwy podsypki z tłucznia lub żwiru kamiennego. One zapewnią stabilność podłoża.

Bezpośrednio pod kostką kładzie się warstwę podkładu z podsypki cementowo-piaskowej lub z samego piasku.

Na tym układana i wbijana jest kostka granitowa. Pamiętać należy o zachowaniu odpowiednich odległości między poszczególnymi kostkami.

Na obrzeżach ułożyć należy krawężniki granitowe lub oporniki. Oddzielą one kostkę od reszty terenu – na przykład trawnika.

Ostatni krok to ubicie ułożonej nawierzchni. Wykorzystuje się w tym celu zagęszczarkę. Trwałość kostki granitowej zapewnia staranne jej ułożenie, dlatego warto zadbać, by prace brukarskie przebiegały bez pośpiechu.

Możliwe zastosowania

Chyba najpopularniejszym zastosowaniem kostki granitowej jest wykonanie podjazdów. Tu doskonale sprawdza się trwałość i wytrzymałość tego materiału. Nawierzchnia w tym miejscu jest wystawiona na zużycie oraz duże obciążenia, dlatego sprawdzi się tu lepiej niż zwykła kostka brukowa.

Innym zastosowaniem będą ścieżki ogrodowe. Same w sobie będą bardzo eleganckie, a jeśli podjazd już jest wykonany z tego materiału, wzmocni to tylko efekt dekoracyjny.

Podłoże to jednak niejedyne przeznaczenie kostki granitowej. Możemy wykorzystać ją także do wykonania opaski wokół domu. W tym przypadku należy pamiętać jednak o odpowiednim spadku w kierunku ziemi, a także o zastosowaniu obramowania – do wyboru mamy obrzeża betonowe i plastikowe.

Trwałość na lata

Kostka granitowa to kosztowne rozwiązanie, jednak rekompensują to jej trwałość i wytrzymałość. Raz ułożona wytrzyma lata eksploatacji, nie tracąc nic ze swoich walorów dekoracyjnych.

Opracowanie:
Nałęcza 27
tel. 697 983 966
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz