Artykuł sponsorowany

Tynkowanie ścian i sufitów

Tynkowanie ścian i sufitów

Tynkowanie ścian wewnętrznych tylko pozornie wygląda na łatwe zadanie. Zanim zajmiemy się tynkowaniem, musimy wpierw zastanowić się nad tym, czym ściany otynkować. Różne rodzaje tynku charakteryzują się innymi właściwościami. Duże znaczenie podczas tynkowania ma także sposób nakładania tynku. Najczęściej stosuje się tynkowanie ręczne i maszynowe.

Sposoby nakładania tynku

Tynkowanie ścian i sufitów można rozpocząć przynajmniej 3 miesiące od zakończenia stworzenia stanu surowego budynku. Specjaliści z firmy Maciej Wantuch z Jabłonnej, którzy specjalizują się w tynkowaniu, zalecają, żeby z tynkowaniem poczekać pół roku. W obiekcie, który zamierzamy tynkować najlepiej by było, aby gotowe już były instalacja wodna, kanalizacyjna oraz elektryczna. Ponadto powinno być także zamontowane centralne ogrzewanie. Przed tynkowaniem powinny być także wykonane ościeżnice drzwiowe i okienne, które podczas tynkowania muszą być starannie zabezpieczone folią.

Tynkowanie rozpoczyna się od sufitów, a następnie przechodzi się do ścian. Nakładanie tynku na ściany można dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tynkowanie ręczne. Tynk ręczny nie ma środków urabialnych i plastycznych. Po zarobieniu go wodą poddawany jest mieszaniu wolnoobrotowym mieszadłem. Efektem tego jest masa o jednolitej konsystencji. Gdy zdecydujemy się na tynkowanie maszynowe, suchy materiał mieszany jest z wodą w specjalnym agregacie. Następnie z niego nanosi się tynk na ściany i sufity za pomocą lancy natryskowej.

Rodzaje tynków nakładanych na ściany

Przed tynkowaniem pomieszczeń należy zorientować się w tym, jaki tynk będzie najlepszy dla naszych ścian, ponieważ każdy z rodzajów tynków charakteryzuje się rozmaitymi właściwościami, które stosuje się w odpowiednich sytuacjach. Najczęściej stosowane tynki to:

  • tynk cementowy,
  • tynk cementowo-wapienny,
  • tynk gipsowy.

Tynku cementowego zazwyczaj używa się do tynkowania wnętrz, które narażone są na działanie wilgoci i wody. Jest to najtańszy rodzaj tynku służący do wykańczania wnętrz i często wykorzystuje się go jako podkład pod okładziny z płytek lub inny rodzaj tynku. Tynki cementowe wiążą i twardnieją dość szybko, dlatego ich nanoszenie powinno być wykonane starannie. Tynki te cechują się niską paro przepuszczalnością, a grubość ich nałożenia wynosi 15-30mm.

Drugim popularnym rodzajem tynków jest tynk cementowo-wapienny. W zależności od tego ile mają w sobie cementu i wapnia, mogą być one bardziej lub mniej plastyczne i twarde. Tynki zawierające więcej cementu są mocniejsze, z kolei, gdy więcej jest wapna to są one mniej porowate. Tynki cementowo-wapienne są paroprzepuszczalne i cechują się odpornością na działanie pleśni i grzybów. Nakładane są w trzech warstwach, które łącznie mają 15mm grubości.

Ostatnim popularnym rodzajem tynku jest tynk gipsowy. Wykorzystuje się go na ścianach betonowych. Charakteryzują się paroprzepuszczalnością oraz absorbują nadwyżkę wilgoci, co pozytywnie wpływa na mikroklimat. Ponadto tynki gipsowe dobrze akumulują ciepło i SA odporne na działanie ognia. Tynk gipsowy powinien być nałożony na ścianę w grubości 10-15mm.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz