Materiał Partnera

Tynkowanie maszynowe – jedna z usług remontowych

Tynkowanie maszynowe – jedna z usług remontowych

Zarówno remonty, jak i budowa nowych domów są poważnym wyzwaniem. Jednym z etapów prac są roboty wykończeniowe. Prace takie jak wykańczanie wnętrz najczęściej pozostawiamy fachowcom, którzy znają się na tym lepiej od nas. Wśród prac wykończeniowych znajduje się tynkowanie. Specjaliści z tej branży doskonale wiedzą jak sobie z nim poradzić. Najczęściej do tego zadania stosowane są tynki maszynowe, jednak czym one są i jakie dają korzyści?

Zalety tynków maszynowych

Tynki można podzielić ze względu na różne sposoby nakładania, a także ze względu na skład zaprawy. Wyróżnia się dwie główne metody nakładania tynków i są to tynki nakładane w sposób tradycyjnych, inaczej tynki narzucane oraz tynki maszynowe. Do tynków maszynowych wykorzystywany jest specjalny agregat tynkarski, w której sucha mieszanka tynku łączona jest z wodą. Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty z tej branży z firmy Zorychta Marcin z Bytomia, tynkowanie w ten sposób jest obecnie najpopularniejsze, jeśli chodzi o wykańczanie sufitów i ścian. Podczas prac tynkarskich za pomocą metody tynków maszynowych, wykorzystuje się specjalne pistolety natryskowe. Wyróżnić można tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe, wapienne, a nawet gliniane.

Tynki maszynowe cechują się kilkoma zaletami. Metoda ta pozwala przede wszystkich na skrócenie czasu pracy. W porównaniu do tradycyjnego tynkowania czas pracy może skrócić się nawet czterokrotnie. Kolejnym pozytywem przemawiającym za tynkami maszynowymi jest oszczędność miejsca. Maszynowe prace tynkarskie nie wymagają wydzielenia miejsca dla betoniarki oraz surowców takich jak piasek oraz nie wymagają zorganizowana miejsca, w którym przygotowywane będzie wapno. Poza tym tynkowanie maszynowe sprawia, że tynk rozłożony na ścianach, czy suficie ma wszędzie takie same właściwości.

Wykonywanie tynków maszynowych cementowo-wapiennych

Podczas prac tynkarskich, w których wykorzystuje się tynk cementowo-wapienny na powierzchnię tynkowaną nakłada się dwie warstwy tynku. Pierwsza narzucona warstwa to obrzutka tynkarska. Podczas jej nakładania należy pamiętać, że nie może być ona zbyt rzadka oraz należy ją rozłożyć równomiernie. Obrzutka tynkarska powinna mieć od 4 do 8 mm grubości. Po wyschnięciu pierwszej warstwy można zabrać się za tynkowanie. Gdy nałożymy już tynk maszynowy należy go wyrównać i uzupełnić braki. Następnie musimy odczekać aż tynk zacznie wstępnie wiązać, abyśmy mogli ponownie go wyrównać, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie równej płaszczyzny do zacierania.

Do ręcznego zacierania tynku fachowcy wykorzystują pacę poliuretanową, styropianową lub pacę z gąbką. Po pracach tynkarskich nie zaleca się wietrzenia pomieszczeń, ani nakładania innych warstw. Daje to możliwość swobodnego wyschnięcia tynków. W przypadku, gdy chcemy bezpośrednio na tynk nałożyć farbę zaleca się wybranie tynku  cementowo-wapiennego o drobnym uziarnieniu, np. 0,4 – 0,5 mm.

Opracowanie:
Bytom, Energetyki 11 lok. 8
tel. 798 849 517
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz