Artykuł sponsorowany

7 zalet styropianu, jako materiału do docieplania budynków

7 zalet styropianu, jako materiału do docieplania budynków

W 1950 roku firma BASF jako pierwsza wyprodukowała styropian w takiej postaci, jaką znamy obecnie. Pomimo upływu lat ten popularny izolator wciąż jest najczęściej używanym materiałem do ocieplania budynków. Dlaczego akurat ten produkt jest tak chętnie stosowany przez firmy budowlane? Na czym polega jego fenomen? Poznaj wyjątkowe właściwości styropianu.

Budowa styropianu

Styropian powstaje poprzez gwałtowne ogrzewanie parą wodną twardych granulek polistyrenu. Następnie surowiec ten trafia do metalowych form, gdzie w wysokich temperaturach ulega dalszemu spienieniu i nabiera kształtu arkusza. Produkt końcowy składa się tylko w 2% z polistyrenu, resztę stanowi powietrze. To właśnie dzięki tej wyjątkowej budowie styropian zawdzięcza swoje właściwości termoizolacyjne.

Niski współczynnik przewodzenia ciepła

Standardowy styropian biały ma współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,038-0,042 W/(m·K). Jeszcze niższy wskaźnik w wysokości 0,030 W/(m·K) posiada styropian grafitowy. Jest to zasługa wzbogacenia go cząsteczkami grafitu, które częściowo pochłaniają, a częściowo odbijają promieniowanie cieplne. Docieplanie ścian tym drugim rodzajem materiału pozwala zastosować nawet o 30% cieńszą warstwę styropianu w porównaniu do gatunku białego.

Nasiąkliwość

Styropian jest wyjątkowo mało nasiąkliwy, dzięki czemu bardzo szybko wysycha. Nawet po zmoczeniu wodą nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych, czego np. nie można powiedzieć o wełnie mineralnej. Jest to duża zaleta, mająca także wpływ na przebieg prac ogólnobudowlanych. Firmy zajmujące się ocieplaniem domów, takie jak Usługi remontowo-budowlane Marcin Michalski nie muszą dodatkowo zabezpieczać tego artykułu przed deszczem.

Dyfuzyjność styropianu

Dyfuzyjność to zdolność materiału do przepuszczania powietrza i wilgoci. Styropian prawie wcale nie przepuszcza tych dwóch czynników. Budynek pokryty styropianem nie oddycha, ale z drugiej strony za wymianę powietrza głównie odpowiada system wentylacyjny, więc nie jest to jakaś istotna wada tego materiału. Mała dyfuzyjność styropianu korzystnie za to wpływa na koszty prac elewacyjnych, ponieważ można zastosować tańsze tynki akrylowe. Co prawda blokują one przenikanie pary wodnej, ale w przypadku styropianu nie ma to żadnego znaczenia.

Odporność na ogień

Styropian nie jest całkowicie odporny na ogień, lecz posiada właściwości samogasnące. Podczas kontaktu z ogniem nie staje więc w płomieniach, tylko się topi.

Atrakcyjna cena

Styropian jest tańszy od wełny mineralnej, co znacząco przekłada się na całkowite koszty ocieplenia domu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz