Artykuł sponsorowany

Tyczenie obiektów budowlanych

Tyczenie obiektów budowlanych

Tyczeniu podlegają wszystkie konstrukcje wymagające zgody na budowę – przyłącza wodociągowe, kanalizacja kablowa, budynki. Wytyczanie obiektów budowlanych polega na przeniesieniu określonych punktów z projektu na powierzchnię działki, z zachowaniem położenia obiektów istniejących. Na wynikach takich pomiarów geodezyjnych opiera się potem praca ekipy budowlanej.

Czym jest tyczenie?

Pomiary, zwane tyczeniem, wykorzystuje się przede wszystkim w celu określenia powierzchni i ukształtowania terenu, wyznaczenia jego granic oraz podczas projektowania architektury powierzchniowej i podziemnej. Już we wczesnym etapie przygotowania szkicu konstrukcji wykonywane są w zależności od potrzeb:

  • badania geotechniczne (analiza uzbrojenia podziemnego),
  • niwelacja terenu (siatka wysokościowa terenu),
  • pomiary tachimetryczne (pomiar kątów poziomych i pionowych dla poszczególnych obiektów),
  • poligonizacja.

Połączenie urządzeń geodezyjnych (niwelatory optyczne i laserowe, tachimetr, teodolit) z komputerem pozwala zautomatyzować badania – inżynierowie otrzymują  dokładny rejestr i opracowanie danych, a także wydruk w postaci mapy, które dołączone zostają do dziennika tachimetrycznego.

Na czym polega tyczenie budynku?

Tyczenie to podstawowe pomiary w geodezji gospodarczej, dokonywane przed rozpoczęciem prac budowlanych. W przypadku budowy domu geodeta na podstawie informacji uzyskanych z projektu budowlanego tworzy mapę działki, sprawdzając zgodność projektu ze stanem faktycznym i określając najdogodniejsze miejsce dla budynku. Wytyczone zostają przede wszystkim fundamenty – prawidłowe oznaczenie ich głębokości, wysokości i szerokości stanowi podstawę dla dalszych pomiarów. Granice dla obiektu budowlanego oznaczane są metodą kołkową lub przez utworzenie ław budowlanych (drutowych). Zgodnie z projektem wyznaczone zostaje posadowienie posadzek oraz linia zabudowy ścian. Każda decyzja inżyniera opatrzona jest wpisem w dzienniku budowy.

Takie usługi realizuje między innymi Geobest z Warszawy – to firma działająca na rynku już niemal od 3 dekad i specjalizująca się między innymi w tyczeniu sytuacyjnym i wysokościowym. Prace geodezyjne wykonywane przez Geobest, oprócz niwelacji terenu czy wytyczenia placu budowy, obejmują również inwentaryzację budynku (szczegółowy opis obiektu budowlanego). Wszystkie informacje zawarte w dokumentacji technicznej (np. oryginał dziennika budowlanego, oświadczenie kierownika budowy, inwentaryzacja powykonawcza) wpływają na to, czy budynek zostanie dopuszczony do użytku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz