Artykuł sponsorowany

Tyczenie obiektów budowlanych w ofercie firmy Metr Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych

Tyczenie obiektów budowlanych w ofercie firmy Metr Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych

Tyczenie obiektów budowlanych to zadanie, które warto powierzyć doświadczonemu geodecie np. firmie Metr Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych. Poprawność wykonania całego procesu przekłada się na kolejne etapy budowy obiektu i ma niebagatelny wpływ na powodzenie całej inwestycji. Wyjaśniamy na czym dokładnie polega tyczenie obiektu budowlanego. Czytając poniższy artykuł dowiesz się jak powinien przebiegać ten proces.

Na czym polega tyczenie?

Prace związane z tyczeniem budynku wykonywane są jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Pod tym pojęciem rozumiemy szereg czynności geodezyjnych, które mają na celu wskazanie w terenie punktów o określonym położeniu oraz trwałe ich oznaczenie. Wyznaczone punkty powinny być zgodne z projektem budowlanym. Celem tyczenia budynku jest tzw. wyniesienie planu budynku na działce budowlanej. Aby dokonać prawnego wytyczenia budynku niezbędne jest pozwolenie na budowę.

Przebieg tyczenia budynku

Sam proces polega na tyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie głównych osi obiektu budowlanego (naziemnych oraz podziemnych), jego punktów charakterystycznych oraz stałych punktów wysokościowych. Prace powinny być wykonywane zgodnie z projektem budowlanym. Sam proces tyczenia, w zależności od liczby kondygnacji budynku, może składać się z jednego lub wielu etapów. Geodeta oznacza przede wszystkim główne osie budynku oraz osie ścian oraz pozostałe. Liczba punktów zazwyczaj waha się od 4 do 6.

Tyczenie fundamentów budynku można przeprowadzić stosując jeden z dwóch sposobów – metodę kołków oraz metodę ław drutowych. Metoda ław drutowych jest uważana za najbardziej dokładną. Opiera się na wytyczaniu krawędzi fundamentów lub osi budynku. Dużo tańszym sposobem jest metoda kołków. Podczas jej wykonania geodeta wbija kołki w miejscach, gdzie przecinają się osie budynku oraz w zewnętrznych narożnikach domu. W kolejnym etapie wyznaczone punkty są przesuwane poza obręb wykopu. Odległość od pierwotnych punktów należy zapisać w dokumentacji, aby można je było bez problemu odtworzyć.

Pomiary okresowe

Oprócz wytyczenia budynku niezbędnym elementem są także okresowe pomiary kontrolne, które odbywają się w trakcie prac budowlanych.

„W trakcie budowy geodeta powinien wyznaczyć przemieszczenia budynku i jego podłoża oraz zmierzyć ewentualne odkształcenia obiektu. Celem pomiarów jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas prowadzonych prac.”

tłumaczy specjalista z firmy Metr Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych. Po zakończonych pracach geodeta musi dokonać pomiaru stanu wyjściowego obiektów. Okresowe badania przemieszczeń i odkształceń powinny być przewidziane w projekcie budowlanym. Wszystkie prace wykonane w ramach tyczenia obiektów budowlanych powinny znaleźć się w tzw. operacie geodezyjnym. Sporządzony operat wchodzi w skład dokumentacji budowy. Poprawnie przygotowana dokumentacja geodezyjno-kartograficzna jest podstawą do naniesienia zmian na mapie zasadniczej, która jest prowadzona przez Państwową Ewidencję Gruntów i Budynków.

Wspomniana wyżej firma zajmuje się także tworzeniem map do celów projektowych, podziałami nieruchomości gruntowych oraz kompleksową, geodezyjną obsługą inwestycji budowlanych. Charakteryzuje ją terminowość, dokładność pomiarów i dostęp do nowoczesnych technologii. Zapraszamy do współpracy z firmą Metr Przedsiębiorstwo Usług Geodezyjnych i Kartograficznych!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz