Artykuł sponsorowany

Trudna decyzja. Kiedy oddać osobę starszą do domu opieki?

Trudna decyzja. Kiedy oddać osobę starszą do domu opieki?

Sprawowanie opieki nad bliską osobą chorą może stać się dla rodziny bardzo problematyczne, a decyzja o umieszczeniu jej w domu opieki nie jest wcale łatwa. Osoby bliskie często muszą się mierzyć z wyrzutami sumienia, a nawet niezrozumieniem sytuacji przez dalszą rodzinę i znajomych. Jednak przekazanie osoby starszej pod opiekę doświadczonego personelu jest najlepszym rozwiązaniem. Podpowiadamy, kiedy oddać osobę starszą do domu opieki!

Kiedy oddać osobę starszą do domu opieki?

Opieka nad osobą starszą i schorowaną wymaga odpowiednich warunków mieszkaniowych i bytowych oraz dyspozycyjności od strony najbliższej rodziny. Jednak bardzo często osoby bliskie nie są w stanie pogodzić codziennych obowiązków z opieką nad starszym członkiem rodziny. Osoba taka wymaga przecież regularnych wizyt u lekarzy, przyjmowania leków, pielęgnacji, sprzątania, czy robienia zakupów. Najczęściej rodzina szuka domu opieki, dopiero gdy fizycznie i psychicznie nie jest w stanie zajmować się bliskim. Zdarza się także, że najbliższa rodzina obawia się o agresywne zachowania chorego wobec domowników. Starość bardzo często wiąże się z agresją i obciążeniem psychicznym. Dlatego, jeżeli nie potrafimy poradzić sobie z agresywnym zachowaniem ze strony bliskiej osoby, warto pomyśleć o poszukaniu pomocy.

O przeprowadzce do domu opieki w województwie mazowieckim warto porozmawiać z seniorem, gdy zauważymy pierwsze oznaki nieradzenia sobie z codziennymi czynnościami. Osoby starsze i samotne, dopóki są w stanie radzić sobie same, nie decydują się na dom opieki. Jednak z upływem lat coraz więcej z nich szuka alternatywnych rozwiązań. Dzięki nim nie muszą siedzieć samotnie w domu i być zdane na pomoc najbliższych, którzy często są zapracowani i mają wiele obowiązków domowych. Oddanie osoby starszej do domu opieki jest również dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy powiększenie rodziny. Opieka nad małym dzieckiem pochłania wiele czasu i często nie da się jej połączyć z opieką nad schorowaną osobą starszą. Decyzja o przeprowadzce domu seniora jest podejmowana w wielopokoleniowych rodzinach, ponieważ łatwiej jest wtedy zorganizować system opieki naprzemiennej. Inaczej sytuacja wygląda, gdy jesteśmy jedynakami.

Pamiętajmy, aby decyzja o umieszczeniu seniora w domu opieki była dobrze przemyślana i przedyskutowana z rodziną. Nie można oddać osoby starszej do domu opieki bez jej wiedzy oraz zgody. Konieczne jest poinformowanie chorego o planach i przygotowanie na zmianę miejsca zamieszkania. Coraz częściej zdarza się, że sam chory proponuje tego typu rozwiązanie – wówczas musimy się upewnić, czy decyzja ta jest przemyślana i czy nie została podjęta pod wpływem impulsu.

Dlaczego dom opieki jest dobrym miejscem dla osoby starszej?

Dom seniora to bardzo dobre rozwiązanie dla osób chorych, niesamodzielnych i samotnych. Osoby starsze często żyją samotnie i cierpią na brak towarzystwa. Rodzina zazwyczaj zajęta jest zawodowymi obowiązkami i sprawami osobistymi, więc nie ma czasu poświęcać odpowiedniej ilości czasu bliskiej osobie starszej. Domy opieki robią wszystko, aby ich placówki przypominały dom rodzinny, a pobyt w nich ma być dla osób starszych formą odpoczynku i miejscem, w którym zapomną o troskach i chorobach, z którymi się zmagają.

W naszym domu spokojnej starości przyjmujemy osoby starsze nie tylko na pobyty długoterminowe, ale także krótkoterminowe, np., gdy najbliższa rodzina musi wyjechać na kilka dni. Przez całą dobę nad zdrowiem i komfortem osób starszych czuwa zespół wykwalifikowanych pielęgniarek i opiekunek. Zaletą takich miejsc jest całodobowa opieka lekarska, rehabilitacje, terapia ruchowa, a także możliwość korzystania z zajęć manualnych i terapeutycznych – dowiadujemy się w rozmowie z pracownikiem domu seniora Jutrzenka pod Warszawą.

Oddanie bliskiej osoby do domu starości jest tylko i wyłącznie dowodem miłości, troski i dbałości rodziny, która nie może poświęcić wystarczająco dużo czasu na opiekę nad seniorem. Dom opieki sprawia, że osoba starsza nie jest pozbawiona kontaktów społecznych. Może ona uczestniczyć w imprezach okolicznościowych, wieczorkach wokalno-muzycznych i grach towarzyskich. Dzięki temu osoby takie integrują się z innymi i nawiązują nowe znajomości. W domach opieki organizowane są także spotkania integracyjne rodzin czy zajęcia pomagające kontynuować pasje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz