Artykuł sponsorowany

Domy opieki - jak znaleźć odpowiednią placówkę?

Domy opieki - jak znaleźć odpowiednią placówkę?
Jeszcze niedawno w naszym kraju źle postrzegane było oddawanie starszych członków rodziny do domów spokojnej starości. Obecnie jednak pogląd ten zanika, a placówki tego typu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Takie rozwiązanie łączy się z korzyściami zarówno dla starszej osoby, jak i jej rodziny. Pensjonariusze mają wówczas całodobową opiekę medyczną, wyżywienie, zabiegi rehabilitacyjne oraz możliwość kontaktu z osobami, będącymi w podobnym wieku. W celu zwalczenia nudy, w ośrodkach organizowane są różne warsztaty, spotkania czy dyskusje. Nie każda placówka spełnia jednak nasze standardy – warto więc dobrze się zastanowić, zanim powierzymy danemu pensjonatowi opiekę nad bliską osobą. 

Kadra pracownicza

Domy opieki powinny posiadać wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Jest to spowodowane faktem, iż takie placówki zajmują się opieką nad osobami w podeszłym wieku, niekiedy przewlekle chorymi. W związku z tym w ośrodkach tego typu nie może zabraknąć m.in. pielęgniarek, które przeszły odpowiednie szkolenia przygotowujące do pracy z osobami cierpiącymi na przykład na demencję. Warto sprawdzić również, ilu pensjonariuszy przypada na jednego opiekuna – aby w razie potrzeby pracownicy byli w stanie szybko zareagować, gdy nasz bliski będzie potrzebował pomocy. 

Aktywności i atmosfera

Poza opieką medyczną, osoby przebywające w domu opieki powinny mieć pewien rozkład dnia – warto się z nim zapoznać. Sprawdź, czy placówka oferuje rehabilitację, dostosowaną do potrzeb członka rodziny. Godnym uwagi miejscem jest Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy i rehabilitacyjny im. św. Ojca Pio, który to zapewnia pensjonariuszom rehabilitację ruchową według wskazań lekarzy. Istotna jest również atmosfera – ważne, aby osoba starsza doświadczała tam pewnego rodzaju codziennego życia i czuła się swobodnie zarówno w towarzystwie pracowników, jak i innych mieszkańców ośrodka. 

Możliwość odwiedzania

Mimo oddania krewnego do domu spokojnej starości, chcemy utrzymywać z nim regularny kontakt. Warto więc zwrócić uwagę na odległość ośrodka od naszego miejsca zamieszkania. Istotne są także godziny odwiedzin oraz czas ich trwania. Sprawdzenie tej kwestii pozwoli nam uniknąć w przyszłości zbędnych nieporozumień. Pamiętajmy, aby przy poszukiwaniach odpowiedniego pensjonatu zadawać wiele pytań. Wówczas uzyskamy pewność, iż warunki danego miejsca w pełni nam odpowiadają.  
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz